۸ روش آزاد سازی قدرت مغز برای تفکر خلاق
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

«ذهن شما به مانند معدن طلاست، اگر عمیق تر حفر کنید، گنجینه های شگفت انگیزی کشف خواهید کرد.»  ویل اولادیپو

فراشفا: توانایی شما برای درگیر شدن فعال در خوب فکر کردن، برای سلامت روانی و موفقیت در زندگی بسیار مهم است. تفکر مثبت می تواند موجب تندرستی روانی شود، لیکن تفکر خلاق در کنار ذهنیت مثبت است که دریچه های فرصت ها، امکانات و فراوانی را به روی زندگی باز می کند. آیا می خواهید متفکر خلاق بهتری شوید؟

این توصیه ها را برای آزاد کردن قدرت خلاق ذهن تان امتحان کنید:

۱- ذهن تان را با مطالب خلاق پر کنید.

متفکران استثنایی، فراگیرنده های استثنایی هستند. قدرت خلاق ذهن تان در شرایط تماس دائم با یادگیری عالی و ترغیب کننده فعال می شود. ذهن تان را تنها با مطالب غیرمفید و نامرتبط با اهداف تان  غرق نکنید. درعوض، ذهن تان را با کتاب ها، مطالب صوتی، ویدئوها و دیگر مطالبی سیراب کنید که افراد خلاق مورد احترام تان در حوزه مورد علاقه تان گفته یا نوشته اند. قبل از اینکه بی همتایی خود ذهن برای حداکثر بهره وری بتواند پدیدار شود، موقعیت خود را بیابد و سرشار از انرژی شود، هوش ذهن تان نیازمند قهرمانانی است که از آنها تقلید کنید و دائم از آنها یاد بگیرید.

۲- وقت تان را در کنار افراد خلاق بگذرانید.

کاملا درست گفته اند که کبوتر با کبوتر باز با باز، کند همجنس با همجنس پرواز. اگر بدانم در طول روز با چه کسانی می گردید، می توانم کیفیت تفکرتان را پیش بینی کنم. مغز متفکر خلاق تان بسیار انطباق پذیر است. مغز، پس از مدت زمانی، سطح خود را به سطح فکر نزدیک ترین دوستان تان نزول یا ارتقا می دهد. کیفیت تفکر تان همیشه میانگین پنج تا از نزدیک ترین دوستان تان خواهد بود. معاشرت محیطی قوی است که دربر دارنده انرژی مثبت یا منفی است. به همین دلیل است که متفکران بزرگ وقت شان را در کنار هم می گذرانند. آنها از انرژی مثبت محیطی که ایجاد می کنند برای رفتن به عمق بیشتر ذهن خلاق شان برای بروز خلاقیت نادر استفاده می کنند. بدنبال افرادی باشید که در زمینه های مختلف از شما هوشمندتر باشند و خودتان را در جمع آنان وارد کنید. وارد یک گروه مغزِمتفکر (جمع افراد باانگیزه ی بالا که دارای هدفی مشترک اند و به دنبال ترغیب و کمک به یکدیگر برای پیشرفت هم هستند؛ مترجم) شوید، جائیکه افراد بزرگ و همفکر ایده های بزرگی را به همدیگر می دهند.

۳- زمانی ویژه را برای تفکر خلاق اختصاص دهید.

ذهن خلاق شما نیازمند زمانی بی وقفه و بدون مزاحمت است تا خود را به طور کامل برای عمل، متمرکز و تنظیم کند. سکوت محیطی است که قدرت خلاق ذهن برای عمل و ابراز وجود وارد عرصه می شود. زمانی را برای خود اختصاص دهید تا بتوانید در سکوت بنشینید و ذهن تان را آرام و فکر کنید. همه وسایل الکترونیکی را که موجب پرت شدن حواس تان می شوند (تلویزیون، رایانه …) خاموش کنید. فرد موفقی را ندیده ام که از اهمیت باورنکردنی تنهایی آگاه نباشد. برای بردن خلاقیت تان به یک سطح متفاوت و جدید، تفکر متمرکز مهارتی است که باید با نظم عالی توسعه داده شود. اما فواید آن بی شمار است.

۴- تنها به افکار مثبت اجازه ورود بدهید.

هیچ چیزی خلاقیت را سریع تر از حالت ذهنی عصبی از بین نمی برد. تفکر منفی همیشگی توانایی مغز را برای عمل کردن به بهترین شکل ممکن خود از بین می برد. آینده تفکر خلاق تان تا حد زیادی به توانایی شما برای محافظت از فرو رفتن ذهن تان به حالت تضعیف کننده ذهنیت منفی بستگی دارد. وقتی افکار منفی برای غلبه بر شما به ذهن تان هجوم می آورند، همه آنها را به افکار مثبت تبدیل کنید و از آنها دور شوید، گویی اصلا اهمیتی به آنها نمی دهید. و البته، اصلا نباید اهمیتی به افکار ناخوانده ی بیهوده بدهید! این افکار منفی را بی اهمیت، نامربوط و بی معنی سازید، سپس انرژی تان را برای حالت مثبت، دوباره متمرکز کنید. با این کار، قدرت ذهن خلاق تان را از رخوت تفکر منفی باز پس می گیرید.

۵- با خودناباوری مبارزه کنید.

Conceptual image of human brain in colorful splashes

خودناباوری نابود کننده شماره یک خلاقیت است. با ورود خودناباوری، خودباوری خارج می شود. این دو نمی توانند در کنار هم زیست کنند. چابکی خلاق ذهن تان تنها در شرایط اعتماد به نفس و عزت نفس جواب می دهد. در نتیجه، برای بالا نگاه داشتن اعتماد به نفس و آسیب ندیدن تصور از خودتان هر کاری را که می توانید انجام دهید. از هر نوع وعده ای که موجب احساس تحقیر در شما شود به شدت اجتناب کنید. هر کس یا هر چیزی که اعتماد به نفس تان را پایین می آورد، تفکر خلاق تان را هم کاهش خواهد داد. دائم تصور از خود تان را ارزیابی کنید. اگر می بینید در هر سطحی فاقد عزت نفس هستید، بر برگرداندن آن تمرکز کنید. بهترین راه انجام این کار خواندن کتاب یا گوش دادن به مطالب صوتی در زمینه عزت نفس و اعتماد به نفس است. برای کمک به یادآوری دوباره ارزش های مثبتی که زمانی در مورد خودتان باور داشتید به صدا یا نوشته کسی دیگر نیاز دارید.

۶- از ترس و نگرانی خلاص شوید.

احتمالا هنوز می توانید زمانی را در زندگی تان، شاید در مدرسه، به یاد بیاورید که آنقدر در مورد یک امتحان، یا در مورد صحبت در مقابل افراد وحشت زده و مضطرب شده اید که چیزی را به یاد نیاورده اید. هر چند ساعت ها در مورد چیزی که می خواستید بنویسید یا بگویید برنامه ریزی کرده اید، قادر به انجام آن نبوده اید، چون غرق در ترس شده بوده اید که موجب حملات اضطراب می شود. ترس، خلاقیت را متوقف می کند. اضطراب هوش خلاق را خفه می کند و مانع پدیدار شدن افکار بزرگ و بینش ها می شود. نمی توانید در ترس و اضطراب زندگی کنید و انتظار داشته باشید استعدادهای پنهان کامل تان را در زندگی به حداکثر برسانید. باید هر کاری را که برای غلبه بر اضطراب و نگرانی تان لازم است انجام دهید. انسان به خاطر نداشتن توانایی خلاقیت در نمی ماند، بلکه به خاطر نداشتن توانایی غلبه بر ترس و اضطراب خود در می ماند. توانایی خلاق نیازمند بیان خلاق است. اما اگر ذهن تان آکنده از ترس و اضطراب باشد نمی توانید حرف تان را بزنید.

۷- در زمینه ی افکار خلاق تان عمل کنید.

این امر، بسیار مهم است! برای رشد ذهن خلاق و برای انگیزه تان، عمل کردن مثبت فوق العاده ضروری است. اقدام مناسب کلید پیشرفت است. اگر تنها به صورت خلاق فکر کنید و هرگز این فکر را به محصولات یا چیزهایی قابل مشاهده، قابل لمس یا سنجش تبدیل نکنید، استعداد تان در تفکر خلاق پایدار نخواهد ماند. ذهن تان به سابقه موفقیت های قبلی تان، حالا هر چقدر هم اندک باشد، برای حفظ قدرت و تداوم پیشرفت نیازمند است. این افکار را عملی کنید. در نتیجه، عامل فعال تفکر خلاق خودتان بشوید. این افکار را به واقعیت تبدیل کنید. افکار تان را از قلمرو ناپیدایی به قلمرو فیزیکی پیدایی بیاورید. به این ترتیب تفکر خلاق تان را زنده نگاه خواهید داشت.

۸- تفکر خلاق انجام دهید و به طور مستمر عمل کنید.

ما همه موجودات تشریفات و عادات هستیم. و ذهن هم همینطور است – یعنی تشریفات را دوست دارد و با عادات سازگار می شود. انرژی و سرزندگی ذهن با تماس دائم با تفکر خلاق و عمل کردن تغذیه می شود، گسترش می یابد و حفظ می شود. معنی این حرف چیست؟ این بدین معنی است که باید هر روز فکر و عمل کنید. لازم نیست هر روز ۱۰ ساعت این کار را انجام دهید. اگر ۱۰ دقیقه برای این کار وقت دارید، آن را عاقلانه استفاده کنید. اگر هر روز درگیر تفکر خلاق نشوید و اقدامات مثبت لازم را انجام ندهید، نمی توانید ذهن خلاق غیرعادی را توسعه دهید. ذهن خلاق تان برای رشد و توسعه به سطح رده جهانی، نیاز به تغذیه روزانه (انجام تفکر اخلاق) دارد.

آینده ی درخشان نیازمند عادات روزانه برای برجسته شدن است. زندگی افراد موفق در زمینه هنر، فلسفه، روان شناسی، علوم، سرگرمی، ورزش، کسب و کار و مسائل روحی را مطالعه کنید. خواهید دید چطور این افراد هر روز از زندگی روزانه شان را به توسعه فردی و اعمال مثبت اختصاص داده اند.

به نظر من، هر کس با خلاقیت و توانایی منحصر به فرد کافی برای کسب موفقیت های بی مانند متولد می شود. یک دلیل اینکه بسیاری در این زمینه به استعدادهای پنهان شان دست نیافته اند، نبود انضباط برای موفقیت است که قدرت ذهن خلاق را آزاد می کند. امیدوارم توصیه های بالا برای شما مفید باشند.


نویسنده: ویل اولادیپو

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: waleoladipo

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید