۱۲ عمل برای دستیابی به بالاترین عملکرد

فراشفا: دستیابی به بالاترین عملکرد در یک شغل نیازمند ترکیبی از استراتژی و تلاش جهت به حداکثر رساندن توانایی است. انجام عمل درست نتایج مشهودی را به بار می آورد. ۳۰ سال مطالعات روان شناختی افراد بسیار موفق در سطح رشته های مختلف روشن می سازد که عمل کننده های برتر در پنج ویژگی مشترک هستند: وارد شدن به وضعیت تَچان، خودآگاهی، توانایی آرام بودن تحت فشار، آماده یادگیری بودن و کنترل بر هیجانات. دستیابی به بالاترین عملکرد وارد کردن فشار به خود یا تیم تان برای سخت تر کار کردن نیست، بلکه درگیر شدن عاطفی در خود کار است. به عبارت دیگر، هم شما و هم کارکنان تان باید به چیزی که انجام می دهید اهمیت دهید و سطوح بالای هوش هیجانی داشته باشید.

وارد وضعیت تَچان شوید

برای اینکه عمل کننده برتر شوید، باید به وارد شدن به وضعیت تَچان و حفظ آن توجه داشته باشید. وقتی در وضعیت تَچان هستید هر چیزی به سهولت اتفاق می افتد. احساس می کنید مسئول کار و اهداف تان هستید. تَچان چارچوب ذهنی است که در آن ۱۰۰% درگیر کاری می شوید که دارید انجام می دهید. وقتی در وضعیت تَچان هستید، کاری که انجام می دهید حس بسیار خوبی در شما ایجاد می کند.

چیزی را انجام دهید که دوست دارید

دستیابی به دستاورد فوق العاده با این گفته روشن آغاز می شود: چیزی را انجام دهید که دوست دارید. اگر درگیر کارتان نشوید یا به اندازه کافی با چالش روبرو نشوید نمی توانید عمل کننده برتر شوید. مطالعات روان شناختی نشان می دهد که توانایی دسترسی به بالاترین حالات ذهنی و حفظ آن و نیز توسعه الگوهای برتری که هم به شور و نشاط کمک می کند و هم عملکرد مستمر، نیازمند درگیر شدن تمام عیار است.

تمرکز

حصول بالاترین عملکرد از طریق تقویت توانایی تمرکز اتفاق می افتد. بودن در زمان حال و کار کردن به شیوه ای آرام و آسوده برای موفقیت حیاتی است. تمرکز بالا، حتی برای بازه های زمانی کوتاه، دستاورد بسیار بیشتری از زمان های طولانی کار با تمرکز ضعیف دارد. به عبارت دیگر، مقدار زمانی که به چیزی اختصاص می دهید ضرورتا تعیین کننده بزرگ بودن نتایج نخواهد بود. نکته مهم این است که هنگام انجام کار چقدر تمرکز دارید. مدیتیشن راهی بسیار خوب برای بالا بردن قدرت تمرکز است.

وضع کردن اهداف و مقاصد

فهرستی از اهداف را وضع کنید و آن را به اعمال ملموس تبدیل کنید. وضع کردن اهداف، هدایت کردن روند زندگی برای تعیین سرنوشت تان است. اهداف باید شامل برنامه های ده تا پنج ساله تا آنچه که همین امروز می توانید برای حرکت به سوی رویای تان انجام دهید باشد. پس از مشخص کردن اهداف تان، زمان آن است که بنشینید و در مورد اعمال قابل اندازه گیری فکر کنید که برای رسیدن به آنجا باید به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه انجام دهید. اهداف قابل تشخیص، مقاصد ملموسی را برای اندازه گیری پیشرفت تان ایجاد می کند. یک مربی می تواند در وضع کردن اهداف و پس از آن ارائه حمایت های لازم برای دستیابی به آنها بسیار مفید باشد.

سلامت و برنامه غذایی

غذا احتمالا بیش از آنچه که بیشتر مردم فکر می کنند بر پویایی، انرژی، هیجانات و توانایی تمرکز تاثیر می گذارد. خوردن برای دستیابی به سلامت بهینه ساده ترین سازگاری است که می توانید برای بالا بردن عملکردتان انجام دهید. درضمن، تحرک داشته باشید. حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش انجام دهید.

تعطیلات

رفتن به تعطیلات امری لازم است؛ تعطیلات زمانی برای فکر کردن و تمدید قواست. وال استریت، با سرمشق گرفتن از سیلیکون ولی، اخیرا دستور داد که کارمندان در آخر هفته دست از کار بکشند و برخی از شرکت ها اجباری کردن زمان تعطیلات را آغاز کرده اند. شرکت ها این رویه را اجرا می کنند چون عملکرد را افزایش می دهد. با دور شدن از کار، به چشم انداز جدیدی دست می یابید و انرژی خود را تجدید می کنید و نتیجه آن عملکرد بهتر است.

مراقبت از خود

برای مراقبت از خود هم باید وقت بگذارید که می تواند از ماساژهای هفتگی، بازی بسکتبال هفتگی تا گذراندن وقت در طبیعت باشد. بایستی جزئیات مراقبت از خود را مشخص و طراحی کنید. این جزئیات برای هر کس متفاوت خواهد بود. فقط مطمئن شوید که برای انجام مستمر آن وقت می گذارید.

سحرخیزان

موضوع صاف و ساده است؛ افرادی که زود از خواب بلند می شوند بهتر عمل می کنند. تحقیق نشان می دهد که در میان مدیران اجرایی، کارمندان اجرایی ارشد و دیگر افراد بسیار موفق در کسب و کار، حداقل سه ساعت قبل از شروع کار بلند می شوند و این زمان را نه صرف جواب دادن به ایمیل ها بلکه صرف بهبود خود یا رسیدن به یک هدف می کنند. سحرخیزان پربارتر هستند.

بر ارزش بالا تمرکز کنید

از قاعده ۲۰-۸۰ پیروی کنید. بیشترین میزان توجه تان را بر فرصت های با ارزش بالا متمرکز کنید. مهمترین کار را در ابتدا در شروع روز انجام دهید و کار با اولویت کمتر را برای اواخر روز بگذارید. بیشترین توجه تان را باید بر قسمت هایی بگذارید که منجر به دستاوردهای مهم در کار، توانایی ها و حرفه تان شود.

تجسم

از مدیران اجرایی، ورزشکاران و افراد حرفه ای خلاق گرفته تا هنرمندان، عمل کننده های برتر خودشان را تجسم می کنند که دارند به اهداف شان دست می یابند و در حال موفق شدن هستند. ذهن نمی تواند تفاوت بین آنچه را که واقعی است و آنچه را که واقعی نیست تشخیص دهد، بلکه ذهن به هیجانات  شما واکنش نشان می دهد. مرور ذهنی توانایی تان را برای عمل افزایش می دهد. شب، پنج دقیقه وقت بگذارید و خودتان را تجسم کنید که روز بعد خوب عمل می کنید. خودتان را ببینید که در مذاکرات در حال موفق شدن هستید، با بیشترین ظرفیت تان در حال کار و دستیابی به اهداف بزرگی هستید.

آماده یادگیری باشید

برای پیشرفت در هر چیزی باید آماده یادگیری و فراگیری  باشید. افرادی که فکر می کنند همه چیز را می دانند از حدود خود فراتر نمی روند چون نقاط کورشان را شناسایی نکرده اند. آماده یادگیری بودن به معنای داشتن فروتنی کافی برای درخواست کمک است. با آمادگی برای یادگیری به پیشرفت تان ادامه می دهید و توانایی ها و مهارت های تان را کامل می کنید.

 معتدل بودن از لحاظ هیجانی

کنترل استرس و توانایی آرام بودن در شرایط فشار هم برای دستیابی به بهترین عملکرد حیاتی هستند. باثبات بودن حتی هنگام سر و کار داشتن با شخصیت های دشوار هم برای بالاترین عملکرد حیاتی است. وقتی که هیجانات خود را به طور کارآمدی کنترل می کنید، توانایی تان برای تمرکز و ماندن در وضعیت تَچان را ده برابر افزایش می دهد.

بالاترین عملکرد از طریق ایجاد عادات خوب و باثبات بدست می آید. تحقیق این را تایید می کند که افراد بسیار موفق نقطه مقابل افراد دچار خستگی مفرط هستند. عمل کننده های برتر در طول دوره های زمانی طولانی تعادل و شتاب و نیز نگرش مثبت را تحت شرایط دشوار حفظ می کنند. این امر با عشق شروع می شود و بدنبال آن طرز اندیشیدن و انضباط می آید. با تسلط بر ابزارها و عاداتی که به بالاترین عملکرد می انجامد حرکت به سوی جلو حرفه تان را استمرار می بخشید.


نویسنده: کارولین استوکس

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: theforward


بالاترین عملکرد   Peak performance

افراد بسیار موفق High achievers

 عمل کننده برتر  Peak performer

تَچان Flow

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید