چگونگی تأثیر شیوه زندگی و عادات بر سن بیولوژیکی

نگاهی به سن شناسنامه‌ای در مقایسه با سن بیولوژیکی

فراشفا:‌سن بیولوژیکی که سن فیزیولوژیکی هم خوانده می‌شود معیاری است برای مشخص کردن اینکه عملکرد بدنتان به نسبت سن تقویمی واقعی‌تان چقدر خوب یا بد عمل می‌کند. برای مثال، ممکن است سن تقویمی یا شناسنامه‌ای‌تان ۶۵ سال باشد، اما به علت شیوه زندگی سالم و فعال (اجتناب از تهدیدکننده‌های طول عمر مانند سیگار و چاقی), بدنتان ازنظر فیزیولوژیکی بیشتر شبیه به فردی با سن شناسنامه‌ای ۵۵ سال باشد. درنتیجه سن بیولوژیکی‌تان ۵۵ سال است.

راه‌های زیادی برای تعیین سن بیولوژیکی وجود دارد اما هیچ‌کدام قطعی یا دقیق نیست. به‌هرحال عوامل سلامت‌زایی وجود دارند که سال‌ها بر امید به زندگی متوسط تان اضافه می‌کنند. در ادامه نگاهی به این عوامل می‌اندازیم.

شیوه زندگی

عادات سالم تأثیر چشمگیری بر طول عمر و سن بیولوژیکی‌تان دارند. این عادات عبارت‌اند از:

 • عادات ورزش
 • عادات غذا خوردن
 • سطوح استرس
 • مصرف نوشیدنی‌های الکلی
 • میزان تحصیلات
 • میزان خواب
 • روابط جنسی و عاشقانه

وراثت

عامل مؤثر دیگر بر سن بیولوژیکی ربطی به عادات ندارد. وراثت، یا مجموعه ژن‌هایتان، مسئول سن بیولوژیکی‌تان است. درست به همان‌گونه که بیماری‌های خاص در برخی خانواده‌ها اتفاق می‌افتد، طول عمر هم به همین‌گونه دیده می‌شود. اگر اعضایی از خانواده دارید که بیش از ۹۶ سال عمر کرده‌اند، این احتمال هست که حتی با داشتن عاداتی نه‌چندان سالم عمری طولانی داشته باشید.

مکان

دیگر عامل مهم تأثیرگذار بر سن بیولوژیکی‌تان، جایی است که زندگی می‌کنید. امری واضح است که محیط و فرهنگی که در آن زندگی می‌کنید با عادات سالم مرتبط است، اما به امنیت، غذاهایی که می‌خورید و بسیاری چیزهای دیگر هم ‌بستگی دارد.

برای مثال، افرادی که در محله‌ای ناامن زندگی می‌کنند غیرمحتمل است که برای ورزش بیرون بروند. این احتمال هم برای آن‌ها کمتر است که مغازه‌هایی را پیدا کنند که میوه‌ها و محصولات تازه می‌فروشند. شاید قابل‌توجه‌تر از همه اینکه این احتمال هست که دچار استرس زیادی شوند.

توصیه‌های نویسنده

در مفهوم سن بیولوژیکی، بااینکه دانش دقیقی نیست،‌ معیارهای عینی مانند ضربان قلب در حال استراحت، فشارخون و حدت بینایی (visual acuity) و نیز معیارهای فردی مانند سهولت انجام وظایف روزانه،‌قدرت عضلانی و تحرک عمومی هم ممکن است وارد شود.

بنابراین، آگاهی از سن بیولوژیکی‌تان، درست به‌مانند ‌آگاهی از آن است که چقدر سالم و قوی هستید و اینکه آیا در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مهلک مانند فشارخون و دیابت هستید یا خیر.

اگر سن بیولوژیکی‌تان از سن شناسنامه‌ای‌تان بیشتر باشد چه می‌شود؟ اکنون زمانی خوب برای ایجاد تغییرات مثبت است که می‌تواند تفاوتی مثبت را به وجود بیاورد. هدف، تمرکز بر آن دسته از عاداتی است که امید به عمر طولانی را کاهش می‌دهد و این عادات را به عاداتی تبدیل می‌کند که بر عمرتان می‌افزایند.

با پرداختن به برخی مواردی که همین الآن می‌توانید تغییر دهید شروع کنید. برای مثال:

 • اگر قبلاً سیگار را ترک نکرده‌اید، الآن آن را ترک کنید.
 • میوه‌ها، سبزی‌ها، گوشت‌های کم‌چرب و آب را به برنامه غذایی روزانه‌تان اضافه کنید.
 • با خاموش کردن گوشی و در آرامش بودن یک ساعت قبل از شروع خواب شبانه،‌بهداشت خوابی خوب را رعایت کنید.
 • با انجام پیاده‌روی یا آغاز برنامه تناسب‌اندام، ورزش بیشتری انجام دهید.
 • تکنیک‌هایی را برای کاهش و کنترل استرس مانند مدیتیشن یا تنفس عمیق یاد بگیرید.

اگر همه یا حتی چند مورد از این پیشنهاد‌های ابتدایی را دنبال کنید، مطمئناً سالم‌تر از بیشتر بزرگ‌سالان و جوان‌تر از سن شناسنامه‌ای‌تان خواهید شد.

منبع استفاده شده برای این مطلب:

 • Wahlin A., MacDonald S.W., deFrias C.M., Nilsson L.G., Dixon R.A.. “How do health and biological age influence chronological age and sex differences in cognitive aging: moderating,
 • mediating, or both?” Psychol Aging. 2006 Jun;21(2):318-32.


نویسنده: شارون باسارابا (Sharon Basaraba)

مترجم:‌فریدون شیرمحمدلی

منبع:‌ verywellhealth

به روز شده در تاریخ ۲۱ مارس ۲۰۱۸

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید