چقدر باهوش هستم؟ ۶ نشانه مبتنی بر علم هوش بالا
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

فراشفا: سنجش هوش آشکارا کاری دشوار است، به همین خاطر است که عملکرد مدرسه همیشه نشانه واقعی آی کیو یک فرد نیست. برای مثال، همه داستان آلبرت انیشتین را، یکی از با استعدادترین دانشمندان در تاریخ جهان، می دانیم که برای یادگیری به روش مرسوم مشکل داشت و در نتیجه نتایج ضعیفی در مدرسه داشت. ویژگی های خاصی که در ادامه می خوانیم می تواند حاکی از آن باشد که شما حقیقتا باهوش تر از آن هستید که فکر می کردید.

 بیماری روانی

ارتباط بین بیماری روانی و هوش مناقشه آمیز است، اما علم نشان می دهد که هنوز ارزش دارد که به آن توجه کنیم. برای مثال، بااینکه ۲٫۴ درصد جمعیت جهان دچار اختلال دو قطبی هستند، بسیاری از برجسته ترین ذهن ها، مانند وینسنت ون گوگ، امیلی دیکنز و ارنست همینگوی مبتلا به این بیماری بودند.

هرچند دلیل این ارتباط کاملا روشن نیست، یک مطالعه نشان داد که پروتئینی ویژه مرتبط با حافظه و کنجکاوی در موش ها هم با اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی در انسان ها در ارتباط است. تحقیقات دیگر حاکی از آن است که مهارت مورد نیاز برای انجام معادلات ریاضی و پردازش سریع اطلاعات هم ممکن است افراد را در معرض خطر ابتلا به جنون (mania) – حالت تمرکز بالا و فعالیت  روانی – حرکتی که افراد دچار اختلال دو قطبی تجربه می کنند – قرار دهد.

استفاده از واژه های زشت

بااینکه ممکن است تمایل داشته باشیم ناسزا گویی را با نداشتن کلاس و تحصیلات ربط دهیم، ناسزاگویی نشانه ی ذهنی باهوش است.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله علوم زبان منتشر شد نشان داد که کاربرد واژه های ناسزا به طور مثبت با فصاحت (روانی) زبانی کل مرتبط است. یعنی افرادی که از کلمات فحش بیشتری استفاده می کنند ممکن است دایره لغات بهتری داشته باشند، که یک ویژگی مرتبط با هوش است.

افرادی که ریسک می کنند

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در فنلاند انجام شد نشان داد افرادی که از چالش های نو استقبال می کنند و از ریسک کردن نمی ترسند معمولا هوش بالاتری دارند. در این مطالعه، شرکت کنندگان را در محیط آزمون شبیه سازی شده رانندگی قرار دادند و آنها این فرصت را داشتند که از چراغ زرد رد شوند یا منتظر قرمز شدن چراغ ها باشند. نتایج نشان داد شرکت کنندگانی که در طی این شبیه سازی ها تصمیمات سریع تر و پرریسک تر گرفتند ماده خاکستری مغز – ناحیه ای در مغز با کارکرد شناختی- بیشتری داشتند.

تنبل بودن

هرچند تنبل بودن قطعا با هوش بالا مرتبط نیست، مطالعه ای جدید که بر روی ۶۰ نفر انجام شد نشان داد که «افراد غیر متفکر» احتمال اینکه کسل شوند بیشتر است و در نتیجه احتمال اینکه در ورزش و دیگر انواع فعالیت های بدنی شرکت کنند بیشتر است. معهذا، افراد متفکر ممکن است زمان بیشتری را در تفکر و زمان کمتری را در باشگاه بگذرانند.

نویسندگان این مطالعه نوشتند: «با آگاهی از تمایل شان به داشتن فعالیت کمتر، همراه با آگاهی از هزینه ناشی از بی تحرکی، افراد متفکرتر ممکن است تصمیم بگیرند در طول روز فعالیت بیشتری انجام دهند.»

بزرگ ترین فرزند خانواده بودن

نظریه جالب دیگر حاکی از آن است که ترتیب تولد بر هوش بچه موثر است و احتمال اینکه بزرگ ترین بچه ها هوش بالاتری نسبت به خواهر و برادرهای کوچک ترشان داشته باشند، بیشتر است. علت آن ممکن است این باشد که احتمال اینکه بچه های بزرگ تر با مقررات انضباطی سخت گیرانه تر بیشتری از سوی والدین شان نسبت به خواهر و برادرهای شان مواجه شوند بیشتر است.

یک مطالعه نوشت: «به طور خاص، احتمال اینکه خواهر و برادرهایی که پیشتر متولد شده اند در معرض قوانین تماشای تلویزیون قرار گیرند و با نظارت شدید والدین در مورد تکالیف خانه مواجه شوند، بیشتر است.»

در ضمن، تحقیقات دیگر نشان می دهد که «اعتقاد ذهنی والدین»، یا این حقیقت که احتمال اینکه والدین به ستایش بزرگ ترین فرزند بپردازند بیشتر است، ممکن است به صورت پیشگویی صادقه عمل کند و باعث شود این بچه ها بر اساس انتظارات والدین شان عمل کنند.

نگران بودن زیاد

اندیشناکی، یا عملِ بارها و بارها فکر کردن در مورد وضعیت یا تجربه ای خاص هم ممکن است نشانه ای از هوش بالا باشد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد و در مجله ی برخط شخصیت و تفاوت فردی منتشر شد نشان داد که «هوش زبانی»، مهارتی که ریشه در حل مسئله، تفکر انتقادی و استدلال انتزاعی دارد، «پیش بینی کننده بی همتا و مثبت نگرانی و اندیشناکی» است.

به نوشته سایت دیلی میل، این محققان گفتند: «ممکن است افرادی که از لحاظ زبانی باهوش هستند قادر باشند با جزئیات بیشتری در مورد رویدادهای گذشته و آینده فکر کنند، که موجب اندیشناکی و نگرانی شدیدتری می شود. افراد دارای هوش غیرزبانی بالاتر ممکن است در پردازش سیگنال های غیرزبانی افرادی که در همان لحظه در حال گفتگو با آنها هستند قوی تر باشند، که موجب کاهش نیاز به بازپردازش تماس اجتماعی قبل می شود.»

محبوب بودن

جدای از ظاهر خوب و «خونسردی»، بچه های محبوب این توانایی را هم دارند که عواطف و شخصیت دیگران را به خوبی بفهمند. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، همین مهارت است که می تواند هوش بچه های محبوب را بالاتر از هوش همتایانش قرار دهد. طبق این یافته ها، کودکانی که از لحاظ عاطفی باهوش هستند و در تشخیص چیزهایی که دیگران می خواهند، فکر و احساس می کنند مهارت دارند، مستعد صعود پله های اجتماعی با سهولت بیشتری نسبت به دیگران هستند.


نویسنده: دانا دووی (Dana Dovey)

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: medicaldaily؛ ۱۶ آگوست ۲۰۱۶

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید