نخوردن به اندازه کافی چه نشانه هایی دارد؟
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

فراشفا: نشانه های معمول نخوردن به اندازه کافی می تواند شامل احساس خستگی، تعداد دفعات مریضی بیشتر، ریزش مو یا مشکلات پوستی باشد.

اگرچه چاقی و بیماری های مرتبط رو به افزایش است، خطرات کم خوری (undereating) نسبتا نادیده گرفته می شود. کم خوری می تواند انواعی از اثرات مضر بر سلامت و تندرستی داشته باشد.

در این مقاله،‌به خطرات و دلایل کم خوری می پردازیم. همچنین در مورد نه نشانه و علامتی توضیح می دهیم که ممکن است نشان دهنده کم خوری باشد.

خطرات کم خوری

خطر اصلی کم خوری کم وزن شدن است. کم وزنی معمولا با محاسبه شاخص توده بدن (BMI) مشخص می شود. معمولا شاخص توده بدن کمتر از ۱۸٫۵ را کم وزن در نظر می گیرند.

خطرات سلامتی مرتبط با کم وزنی عبارتند از:‌

 • پوکی استخوان و شکستگی های استخوان
 • ناباروری
 • مشکلات رشد
 • ضعف سیستم ایمنی
 • سوتغذیه
 • افزایش خطر عوارض جراحی
 • کم خونی
 • خستگی مزمن

دلایل کم خوری

برخی افراد عمدا کم می خورند, که اغلب نتیجه پیروی از برنامه های غذایی محدود کننده یا دنبال کردن رویه های سلامتی پرطرفدار است. گاه, این برنامه های غذایی و رویه ها ممکن است سوتعبیر شوند یا حاوی توصیه های تغذیه ای نامناسب باشند که می تواند موجب کم خوری شود.

در موارد دیگر, فردی ممکن است به علت ابتلا به یک اختلال خوردن یا بدون اینکه متوجه کم خوری شود این کار را انجام دهد. گاهی اوقات افرادی که سوخت و ساز بالای غیرعادی یا سطوح بالای فعالیت بدنی دارند به اندازه کافی غذا نمی خورند تا با نیازهای بدن شان هماهنگ شوند.

نه نشانه و علامت کم خوری

نشانه ها و علامت هایی که ممکن است دلالت بر کم خوردن افراد داشته باشد:

۱- خستگی

یکی از آشکارترین و شایع ترین نشانه هایی که ممکن است نشان دهد شخص کم خوری می کند احساس خستگی مداوم است.

بدن انرژی اش را از غذاها  و نوشیدنی هایی دریافت می کند که فرد مصرف می کند. بدن به میران انرژی معینی نیاز دارد تا به طور مناسبی عمل کند.

این اعمال شامل فرآیندهای جسمانی پایه و خودکار مانند تنفس و نیز فرآیندهای پیچیده تر مانند فعالانه فکر کردن است.

تعداد کالری های لازم برای حفظ وزنی سالم از فردی به فرد دیگر متغیر است و به انواعی از عوامل مانند اندازه بدن, سوخت و ساز و سطوح فعالیت بدنی بستگی دارد.

وقتی شخصی کم خوری می کند, کالری های کمتری از نیاز بدن برای عملکرد درست مصرف می کند. این امر می تواند تاثیر جدی بر سطوح انرژی داشته باشد و باعث بروز احساس خستگی جسمی و ذهنی شود که ممکن است عملکرد روزانه فرد را مختل کند.

سطوح پایین انرژی تاثیر مضری هم می تواند بر عملکرد فعالیت بدنی و تناسب اندام داشته باشد. در مروری که در سال ۲۰۱۳ انجام شد, محققان دریافتند که افراد دچار اختلال خوردن کالری های بسیار اندکی را مصرف کردند که تاثیر منفی بر تناسب اندام فیزیکی و عملکرد ورزشی داشت.

۲- زیاد مریض شدن

کم خوری می تواند موجب برنامه غذایی نامتعادل هم بشود. یعنی اینکه بدن فرد مواد مغذی خاص را برای حفظ سیستم ایمنی سالم و مبارزه با بیماری ها دریافت نمی کند. همچنین می تواند به این معنی باشد که بیماری هایی مانند سرماخوردگی معمولی بیشتر از حد عادی طول بکشد.

حفظ و ادامه مصرف مواد مغذی سالم به طور ویژه برای افرادی که قبلا سیستم ایمنی ضعیفی دارند, مانند کودکان یا سالمندان مهم است.

در یک مطالعه, محققان دریافتند که دادن مواد مکمل مغذی به افراد بالای ۶۵ سال منجر به بهبودهای چشمگیری در کارکرد سیستم ایمنی شان شد.

۳- ریزش مو

کم خوری در صورتیکه مصرف مواد مغذی کافی نباشد می تواند موجب ریزش مو شود. در یک مرور انجام شده در سال ۲۰۱۳, کارشناسان پیشنهاد کردند که کمبود در انواع پروتئین ها, مواد معدنی, اسیدهای چرب اشباع و ویتامین ها می تواند موجب ریزش مو یا دیگر نابهنجاری ها مانند ایجاد تغییر در رنگ یا ساختار مو شود.

۴- مشکلات تناسلی

وقتی شخص مواد غذایی کافی دریافت نمی کند, بدن اولویت بندی می کند که بر روی حفظ کدام یک از فرآیندها, مثلا فرآیندهای زندگی بخش تنفس و جریان خون, تمرکز کند. در نتیجه, تولید هورمون جنسی ممکن است مختل شود, که این امر می تواند میل فرد برای فعالیت جنسی را کاهش دهد و می تواند در فرآیندهای تناسلی وقفه ایجاد کند.

محققان نشان داده اند که برنامه غذایی که حاوی کالری های ناکافی است می تواند تاثیری مضر بر کارکرد تناسلی در هر دو جنس مذکر و مونث داشته باشد. این امر می تواند از وقوع بارداری ها جلوگیری کند.

۵- احساس دائمی سرما

افراد برای حفظ دمای بدن سالم, به میزان کافی کالری نیاز دارند. مصرف کالری بسیار اندک ممکن است موجب شود دمای مرکز بدن فرد افت کند که می تواند باعث احساس دائمی سرما شود.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد, محققان دریافتند افرادی که مقدار محدود کالری مصرف کردند در مقایسه با آنهایی که کالری های بیشتری مصرف کردند, به طور چشمگیری دمای مرکز بدن پایین تری داشتند.

۶- مختل شدن رشد در افراد جوان

تغذیه خوب برای رشد مناسب در افراد جوان بسیار مهم است. کم خوری می تواند باعث عدم تعادل های تغذیه ای شود که برخی جنبه های رشد, مثلا رشد سالم استخوان را مختل می کند.

در طی بلوغ, تغذیه مناسب برای امکان رشد و تقویت استخوان ها ضروری است. بدون این امر, فرد ممکن است برای همیشه کوتاه تر یا ضعیف تر از همتایان خود بماند.

۷- مشکلات پوستی

مشکلات پوستی نشانه دیگری از کم خوری است. اگر بدن فرد میزان کافی مواد مغذی, مانند ویتامین ای را دریافت نکند, ممکن است موجب مشکلات پوستی شود. بدون مصرف ویتامین ای کافی, پوست بدن ممکن است بوسیله التهاب یا قرار گیری در معرض اشعه UV راحت تر آسیب ببیند.

دیگر ویتامین های ضروری برای سالم نگاهداشتن پوست شامل ویتامین- ب و نیاسین است.

۸- افسردگی

افسردگی یک وضعیت سلامت ذهنی بسیار پیچیده است که می تواند انواعی از علل در هم تنیده داشته باشد. همیشه امکان تشخیص علت افسردگی فرد وجود ندارد و این وضعیت ضرورتا نشانه سوتغذیه نیست. اما شواهد جدید حاکی از آن است که ممکن است ارتباطی بین تغذیه نامناسب و افسردگی وجود داشته باشد.

در یک مطالعه بر روی افراد باردار،‌محققان دریافتند که علائم افسردگی با مصرف کمتر اسید چرب امگا-۳ مرتبط بود. در مطالعه ای دیگر که از داده های ۳۱۴۲۴ بزرگسال استفاده شد، مولفان دریافتند که افراد افسرده میزان ویتامین د کمتری نسبت به دیگران داشتند.

۹- یبوست

مصرف کالری کمتر می تواند منجر به یبوست هم شود. افراد دچار یبوست حرکات شکمی کمتری نسبت به افراد دیگر دارند. ممکن است مدفوع های سفت تری هم داشته باشند که دفع آن می تواند دردناک باشد.

وقتی فردی کم خوری می کند،‌بدنش غذای کمی برای تبدیل به مدفوع دارد که می تواند باعث یبوست شود. یبوست معمولا به معنی داشتن کمتر از سه حرکت شکمی در هفته است.

چگونه با کم خوری برخورد کنیم؟

در هر کجا که ممکن باشد, موثرترین روش مقابله با کم خوری افزایش تعداد کالری مصرفی است. اما نکته مهم این است که باید آن را به روشی سالم انجام دهید.

غذاهای سرشار از قند یا چربی های ناسالم، مانند چربی های ترانس و چربی های اشباع،‌ حاوی تعداد بسیار زیاد کالری است و ممکن است روش وسوسه انگیز افزایش مصرف کالری کل باشد. اما این غذاها در ضمن ممکن است در بروز طیفی از ریسک های سلامتی دیگر، مانند دیابت نوع ۲ شیرین و بیماری قلبی عروقی موثر باشد.

برخی توصیه ها برای افزایش سالم مصرف کالری ها شامل است بر:

 • خوردن وعده های غذایی بیشتر در طول روز
 • خوردن غذاهای سرشار از پروتئین
 • خوردن کربوهیدرات های پیچیده تر، مانند برنج یا پاستا
 • مصرف چربی های تک غیر اشباعی یا چند غیراشباعی بیشتر،‌مانند آجیل ها و آواکادو
 • گنجاندن انواعی از سبزی ها در برنامه غذایی
 • کاستن از ورزش قلبی عروقی تنها در صورت توصیه پزشک

افراد دچار اختلالات خوردن ‌یا دیگر مشکلات سلامتی که در کم خوری یا سوتغذیه موثرند،‌باید با پزشک مشورت کنند.

دورنما

افرادی که نگران اند احتمالا کم خوری می کنند یا هر کدام از نشانه ها و علائم ذکر شده در بالا را دارند باید به فکر رفتن نزد یک پزشک یا کارشناس تغذیه باشند. پزشک یا کارشناس تغذیه می تواند فرد را در مورد هر نوع علامتی که ممکن است داشته باشد راهنمایی کند و می تواند به تنظیم یک برنامه غذایی کمک کند که کالری ورودی به بدن را به طور سالم یا تعداد مواد مغذی را که مصرف می کند افزایش می دهد.

نویسنده: آرون کاندولا

منبع:‌ medicalnewstoday؛ ۱۶ ژوئن ۲۰۱۸

مترجم:‌فریدون شیرمحمدلی

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات