محدود کردن مصرف گوشت قرمز می تواند به آهسته شدن رشد سرطان کمک کند
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید
 محدودیت متیونین

فراشفا: برنامه غذایی بخش کلیدی کنترل بیماری هایی مانند دیابت و پرفشاری خون است, اما تحقیق جدید بر مجموعه رو به افزایش شواهدی اضافه می کند که نشان می دهد این امر می تواند به درمان سرطان هم کمک کند.

این مطالعه که در اول اوت ۲۰۱۹ در مجله نیچر منتشر شد نشان داد که محدود کردن مصرف یک آمینو اسید موجود در گوشت قرمز و تخم مرغ به طور معنی داری درمان سرطان را در موش ها افزایش داد و رشد تومور را آهسته کرد.

جیسون لوکاسیل, محقق اصلی و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه دوک در ایالات متحده می گوید: «اینها اثرات بسیار قوی هستند و این اثرات قدرت شان بمانند داروهای قوی است.»

او می گوید: «چیزی که این مطالعه نشان می دهد این است که شرایط زیادی هست که دارو به تنهایی جواب نمی دهد اما در صورت ترکیب دارو با برنامه غذایی جواب می دهد یا اینکه پرتودرمانی جواب نمی دهد اما اگر با برنامه غذایی ترکیب کنید, خوب جواب می دهد.»

این مطالعه بر محدود کردن مصرف آمینو اسید متیونین متمرکز بود که برای فرایند موسوم به متابولیسم یک- کربن که به آهسته شدن سلول های سرطانی کمک می کند, کلیدی است.

محدودیت مصرف متیونین را قبلا هم با ضدپیری بودن و کاهش وزن مرتبط دانسته اند اما اهمیت آن در مورد سرطان های سلولی حاکی از آن بود که می تواند روش امیدوارکننده ای هم برای بهبود درمان سرطان باشد.

این محققان ابتدا محدودیت متیونین را جهت تایید داشتن اثرات موثر بر متابولیسم در موش های سالم آزمایش کردند و بعد به سراغ آزمایش آن در موش های مبتلا به سرطان کولورکتال و سارکوم بافت نرم رفتند.

آنها دریافتند که دوز پایین شیمی درمانی, که به تنهایی تاثیری بر سرطان کولورکتال نداشت, هنگام ترکیب با محدودیت متیونین, منجر به ,«مهار مشخص رشد تومور» شد.

معرفی محصول: آیا ویژگی‌های لازم برای میلیونر شدن را دارید؟

به همین نحو, ترکیب محدودیت متیونین با پرتودرمانی در مورد سارکوم بافت نرم, رشد تومور را کاهش داد.

لوکاسیل می گوید: «با این کار سلول های سرطانی را از برخی مواد مغذی در سطح بسیار اولیه محروم می کنید.»

او متذکر می شود که این نتایج را نباید به فراتر از سرطان های آزمایش شده تا این زمان تعمیم داد و اینکه این تحقیق هنوز در انسان ها آزمایش نشده است.

او می گوید: «این نتایج یقینا هدف نهایی در مورد سرطان و چیزی مثل نوشدارو نیست.»

«چیزی که این تحقیق نشان می دهد این است که اثرات متقابل بسیار جالبی بین غذایی که می خوریم, چگونگی تغییر متابولیسم بوسیله این غذا … و بعد, چگونه این متابولیسم سلولی ممکن است بر رشد تومور تاثیر داشته باشد, وجود دارد.»

متخصصان مستقل هم هشدار دادند در این مرحله نباید اهمیت زیادی به این مطالعه داد.

پاول فاروح, استاد همه گیرشناسی در دانشگاه کمبریج می گوید: «قبل از هر نوع نتیجه گیری در مورد امکان بالقوه محدودیت غذایی به عنوان روشی برای درمان سرطان, لازم است مطالعات انسانی انجام شود.»

لوکاسیل و همکارش این تحقیق را با آزمایش برنامه محدودیت متیونین در شش فرد سالم گسترش دادند و دریافتند که ظاهرا این تاثیر بر متابولیسم انسان شبیه به تاثیر مشاهده شده در موش هاست.

این موضوع حاکی از آن است که برنامه غذایی احتمالا می تواند تاثیر مشابهی بر برخی تومورها در انسان ها داشته باشد, هرچند لوکاسیل هشدار می دهد که هنوز بسیار زود است که نتیجه گیری قطعی از آن بدست بیاوریم.

و تام ساندرز, استاد ممتاز تغذیه و علم تغذیه در کینگز کالج لندن, بریتانیا هشدار می دهد که «مدرکی از این مطالعه نیست که نشان دهد دنبال کردن یک برنامه غذایی گیاه خواری به بیماران سرطانی کمک خواهد کرد.»

لوکاسیل می گوید که امیدوار است روزی این تحقیق را در انسان های مبتلا به سرطان آزمایش کند.

با این حال, او می گوید که این مطالعه بر مجموعه تحقیقاتی اضافه می شود که نشان می دهد برنامه غذایی می تواند نقش مهمی را در درمان سرطان داشته باشد.

سال قبل, در یک مطالعه مشخص شد که یک نوع داروی شیمی درمانی در ترکیب با برنامه غذایی کم شکر و با پروتئین و چربی بالا موثرتر بود.

به نظر می رسد مبارزه با سرطان های دیگر در ترکیب با برنامه های غذایی کم شکر بهتر جواب می دهد.

پروفسور لوکاسیل می گوید: «اکنون این, حوزه واقعاً هیجان انگیزی است … که در آن می بینیم برنامه غذایی اثر شگرفی بر سلامت انسان دارد.»

او برای آینده ای اظهار امیدواری می کند که پزشکان در نهایت قادر باشند به بیماران سرطانی توصیه کنند برای کمک به درمان شان برنامه غذایی خاصی را دنبال کنند.

«هنوز به آنجا نرسیده ایم, اما هدف در نهایت رسیدن به آنجاست.»

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: star2؛ ۵ اوت ۲۰۱۹

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید