علل و درمان‌های طبیعی سینوزیت مزمن

فراشفا: سینوس‌های مجاور بینی حفره‌هایی پر از هوا در جمجمه (به‌ویژه استخوان‌های صورت) هستند که در اتصال با حفره‌های بینی‌اند. یکی از کارکردهای اصلی آن‌ها ترشح مخاط برای تصفیه و مرطوب کردن هوای ورودی است. گاه، غشای جدار این سینوس‌ها ممکن است ملتهب شود. در صورت تداوم این وضعیت التهابی به مدت بیش از سه هفته، این وضعیت سینوزیت مزمن نامیده می‌شود. اگر سینوزیت مزمن درمان نشود، می‌تواند بر سینه و ریه‌ها تأثیر بگذارد.

علل

سینوزیت مزمن سه علت اصلی دارد:

۱- عفونت‌های دستگاه تنفسی

باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌هایی که هنگام تنفس وارد بینی می‌شوند ممکن است در دام مخاط سینوس‌ها بیفتند و موجب عفونت شوند. غشاهای جدار سینوس‌ها به علت این عفونت ملتهب و متورم می‌شوند. این عمل مانع تخلیه خوب مخاط از سینوس‌ها می‌شود و باعث تولید مخاط می‌شود.

تولید مخاط فشار داخلی سینوس‌ها را افزایش می‌دهد و در اطراف گونه‌ها، چشم‌ها، بینی و شقیقه‌ها ایجاد ناراحتی و درد می‌کند. تولید مخاط، مجرای بینی را نسبت به عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر می کند و این دور باطل را کامل می‌کند.

گاهی اوقات، عفونت‌های دندان هم می‌تواند به سینوس‌ها سرایت کند. عفونت‌ها ممکن است بیش از یک میکرب را در بر بگیرد که این امر نشانه‌ها را بدتر می‌کند.

۲- واکنش‌های آلرژی درمان‌نشده

تنفس مواد حساسیت‌زایی مانند گرده، موها و پرهای حیوانات اهلی و مایت های همراه گردوغبار ممکن است مستقیماً باعث التهاب سینوس‌ها شود یا ممکن است حساسیت غشاهای مخاطی را افزایش دهد و آن‌ها را مستعد دچار شدن به عفونت‌ها و التهاب بعدی کند.

واکنش‌های آلرژی درمان‌نشده ممکن است موجب رشد پولیپ های بینی هم بشود که مانع تخلیه عادی مخاط از سینوس‌ها و باعث تولید خلط می‌شود.

۳- گرفتگی مجرای بینی

گرفتگی‌های فیزیکی در مجرای بینی و سینوس‌ها با جلوگیری از تخلیه مناسب مخاط از سینوس‌ها هم ممکن است باعث تولید مخاط بشود. چنین گرفتگی‌هایی می‌تواند شامل انحراف تیغه بینی یا تغییر شکل‌های صورت بر اثر ضربه باشد.

درمان‌های طبیعی

نشانه‌های سینوزیت مزمن شامل ترشحات مخاطی سبز از بینی، گرفتگی بینی، ناراحتی در صورت (به‌ویژه در اطراف گونه‌ها و پیشانی) و سردرد است. مشکل اصلی، تجمع مخاط است. برای درمان مشکل سینوس‌ها را باز کنید تا خلط آزادانه از مجرا عبور کند. این کار را می‌توان به راه‌های مختلف انجام داد. قبل از انجام هر یک از روش‌های زیر، بینی خود را فین کنید.

۱- استنشاق بخار

چند قطره روغن میخک (یا یک قاشق میخک) و روغن اکالیپتوس (یا یک‌سوم فنجان برگ اکالیپتوس) و ۱۰-۱۲ برگ خردشده نعناع را به یک یا دو لیتر آب در حال جوش اضافه کنید. سر خود را با حوله‌ای بپوشانید و به مدت ۱۵ دقیقه نفس‌های عمیق بکشید. این کار را دو بار در روز تا زمان از بین رفتن گرفتگی بینی انجام دهید و پس از آن برای رهایی از باقیمانده خلط یک بار در هفته آن را انجام دهید.

۲- انجام پرانانیاما (تمرینات تنفس)

می‌توانید این تمرین را به‌صورت نشسته انجام دهید. یک سوراخ بینی را با انگشت ببندید و از سوراخ دیگر نفس بکشید، بعد انگشت را بردارید و با فشار هوا را بیرون دهید. این کار را برای سوراخ بینی دیگر تکرار کنید.

۳- بو کشیدن حبه‌های سیر

سیر حاوی ماده‌ای شیمیایی به نام آلیسین است که می‌تواند با عفونت‌های ایجادکننده سینوزیت مقابله کند. سیر همچنین می‌تواند التهاب موجود در سینوس‌ها را با تقویت سیستم ایمنی کاهش دهد.

۴-۵ حبه سیر را پوست بکنید و نصف کنید. برای باز کردن مجراهای بینی، سیر را استنشاق کنید.

۴- خوردن زنجبیل همراه با عسل

۱ قاشق چای‌خوری عصاره زنجبیل را با ۱ قاشق چای‌خوری عسل مخلوط کنید. این مخلوط را دو بار در روز بخورید. این کار در وهله اول به درمان عفونت‌های ایجادکننده سینوزیت کمک می‌کند و درعین‌حال باعث تسکین نشانه‌های آن‌هم می‌شود.

۵- بالاتر گذاشتن سر هنگام خواب

هنگام خواب، زیر سرتان بالشی قرار دهید تا از تجمع مخاط در مجراهای هوا جلوگیری کند و نیز مانع مشکل در تنفس شود.

۶- خوردن غذاهای گرم

برای شروع جاری شدن آب بینی و باز شدن مجراهای سینوس مسدود شده با مخاط، مواد غذایی تند مانند ترب کوهی و سوس تند بخورید. سوپ و چای گرم بخورید تا مخاط جمع شده رقیق شود و به تخلیه راحت آن کمک کند.

با انجام این کارها، دیگر مجبور نیستید از سستی و ناراحتی که سینوزیت به همراه می‌آورد رنج ببرید.


مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع:curejoy

۲۲ دسامبر ۲۰۱۶

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید