سه طریقی که سد راه موفقیت خود می شوید
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

روزگار موانع زیادی را سر راه موفقیت قرار می دهد، اما بزرگ ترین موانع آنهایی اند که خودمان بدون دلیل ایجاد می کنیم.

فراشفا: بسیاری از افراد مطمئن اند که موفق نشدن شان به دلیل شرایط بیرونی یا بد شانسی ساده است. به هر حال، همیشه این گونه نیست. در مورد موانع موفقیت، چه به خاطر دانش یا مهارت ناچیز، یا تصمیمات ضعیف در مورد اداره زمان یا پول مان باشد، ما معمولا بدترین دشمن خودمان هستیم.

در ادامه سه رفتاری را توضیح می دهم که کارآفرینان را(شامل من) از موفق بودن آنگونه که می توانند و باید باشند بازداشته است.

۱- چیزی هست که نمی توانید رها کنید.

این امر چه یک ایده کسب و کار عاری از جزئیات، استارتاپی که خوب پیش نمی رود، شغلی قدیمی که هنوز هم برایش عزا گرفته اید، یا کسب و کاری باشد که به بن بست رسیده است، نمی توانید چیزی را که جواب نمی دهد، وادارید که جواب دهد. این ایده که، اگر به کاری به مدت طولانی ادامه دهید، در نهایت خواهد گرفت، منطقی نادرست است. زمان هایی هست که باید رها کنید، بچرخید، از شکست درس بگیرید و چیزی دیگر را امتحان کنید. هیچکس نمی خواهد شکست را قبول کند، لیکن اگر مستقیما با حقایق روبرو نشوید، ممکن است به گودال عمیق تری، مانند ورشکستگی، بیفتید.

نگذارید خودخواهی یا ویژگی لجاجت تان سر راه تان قرار بگیرد. من قبلا این ویژگی را داشتم و به قیمت از دست تمام دارایی ام در بانک تا قران آخر شد. به آنچه قلبت یا احساست به شما می گوید گوش دهید — اینها شما را از مسیر منحرف نخواهند کرد — و بقیه هم به احتمال خیلی زیاد یک صدا همین را به شما خواهند گفت. وقتی به خودتان گوش می دهید و چرخش انجام می دهید، احتمالا در می یابید که بر اساس چیزهایی که از تجربیات گذشته یاد گرفته اید، حقیقتا بسیار سریع تر به موفقیت می رسید.

۲- به قابلیت های تان شک دارید.

هر چند من با کارآفرین های زیادی ملاقات کرده ام که خیلی خودخواه بودند؛ این امری تقریبا مسلم است، اما تاثیری که بر من دارد زمانی است که با افرادی برخورد می کنم که حقیقتا شرایط لازم برای موفقیت را دارند، با این حال فکر نمی کنند شرایط لازم برای انجام آن را داشته باشند. آنها معمولا افرادی دارای بهترین ایده ها یا استعدادهای بسیار متفاوت اند، اما نمی توانند آن را ببینند – حتی زمانیکه هر فرد دیگری آن را تحسین می کند.

این فقدان اعتماد به نفس می تواند تبدیل به پیشگویی صادقه شود و جلوی موفقیت تان را بگیرد. اگر شما یکی از این شکاک ها هستید، مربی برای خود بگیرید تا شما را راهنمایی  و در شما اعتماد به نفس ایجاد کند. مربی خوب سایه به سایه شما می آید تا در شما تغییراتی را ایجاد کند و تدابیری را پیش روی شما قرار دهد که تاکید آن بر چیزهایی است که توان انجام آن را دارید و یا ندارید. مربی می تواند شما را مهیا کند و در مسیر درست قرار دهد. اگر دیگران مرا ترغیب نمی کردند، هرگز شرکت فعلی ام را تاسیس نکرده بودم.

۳- نمی دانید چطور «نه» بگویید.

اینکه می خواهید به همه کمک کنید فکر خوبی است، اما درک کنید با این کار به خودتان آزار می رسانید. آنهایی که وقتی باید جواب «نه» بدهند، «بله» می گویند، وقت و پول شان را در مسیری غیر از موفقیت شان هدر می دهند. اینها موفقیت شان را به کسی دیگر می دهند چون فرد موفق می داند چه موقع از دیگران (شما) تقاضا کند برخی کارها را برای او انجام دهند.

استوار باشید و وقتی می دانید برای رسیدگی به استارت آپ خودتان به این زمان نیاز دارید درخواست کمک دیگران را قبول نکنید. در این مورد احساس گناه نکنید. هنوز هم می توانید هر زمان که وقت داشتید به دیگران کمک کنید، اما لازم است برای دست یابی به موفقیت مورد نظر، بر روی چیزی که می خواهید و باید انجام دهید تمرکز کنید. وقتی به جایی که لازم است باشید برسید – موفقیت با درایت – به طریقی بسیار بهتر و پایدارتر به بقیه کمک کنید. و اگر افراد دیگر در وهله اول در حال استفاده از شما به خاطر موفقیت خودشان بودند، خواهید توانست این سناریو را به روشنی از موضع قدرت و نه موضع ضعف بنگرید.

در هر یک از این شرایط، موانع ذهنی هست که خودتان ایجاد می کنید و وقتی فهمیدید که خودتان مانع مسیر هستید می توانید آن را کنار بزنید. سخت است که شاهد باشید باورهایی را ایجاد می کنید، یا اجازه می دهید دیگران چنین باورهایی را در شما ایجاد کنند که مانع موفقیت شما هستند.

به همین علت است که اهمیت دارد چیزی را که دیگران می نویسند و می گویند، بخوانید و گوش دهید و پس از آن با خودآگاهی بر روی رفتار خود تامل کنید.

وقت بگذارید و به طور کامل در این مورد فکر کنید که آیا اینها دلایلی هستند که مانع موفقیت دلخواه تان شده اند. شما می توانید از این باور های منفی و محدود کننده رها شوید، به این گونه که تصمیم بگیرید آگاهانه بر رفتارتان کنترل کنید و به طور مثبت به خودتان اظهار کنید که شایسته موفقیت هستید و کاملا قادرید به اهداف تان دست پیدا کنید.


نویسنده: جان رامپتون (John Rampton)

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: entrepreneur؛ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۷

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید