زنان همیشه آنچه را که از لبیاپلاستی می خواهند بدست نمی آورند
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

فراشفا: لبیاپلاستی (لبیوپلاستی)  (labiaplasty)  رایج ترین عمل زیبایی اندام تناسلی زنان است و شامل کوتاه کردن لب های کوچک یا لب های داخلی فرج با عمل جراحی است.

باوجوداین ما هنوز واقعاً نمی دانیم این روش چه اثری بر روی زندگی زنانی که این عمل را انتخاب می کنند، دارد. این امر تعجب بر انگیز نیست، با توجه به اینکه اندام های تناسلی زنان را هنوز هم تابو می دانند. گفتن واژه های فرج (vulva) و واژن (vagina)برای بسیاری افراد دشوار است، حالا فرقی ندارد که موضوع بحثی کلی در مورد آن باشد!

اما این سوالات را می توان از طریق تحقیق پاسخ داد. تازه ترین مطالعه ما نشان می دهد هرچند زنان از ظاهر اندام تناسلی شان بعد از لبیاپلاستی رضایت دارند، عزت نفس و اعتماد به نفس جنسی کلی شان بهبود نمی یابد. این نوع اطلاعات برای کمک به زنان جهت بررسی اینکه آیا این جراحی انتخاب درستی برای آنهاست، حیاتی است.

میزان های رو به افزایش لبیاپلاستی

لبیاپلاستی در طول ۱۰-۱۵ سال گذشته در کشورهای غربی از جمله استرالیا، به طور روزافزونی پرطرفدار شده است. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳، تعداد این عمل ها در بیماران عادی در سطح کشور استرالیا بیش از دو برابر شده است یعنی از ۶۴۰ به ۱۶۰۵ رسیده است. این ارقام شامل زنانی نمی شود که در بخش خصوصی زیر عمل می روند، و برای این افراد داده ی ملی نداریم.

در نیو ساوث ولز، به طور خاص، ارقام در بیمارستان های عمومی و خصوصی از ۲۵۶ در سال ۲۰۰۱ تا ۴۲۱ در ۲۰۱۳ افزایش یافت که افزایش کلی معادل ۶۴% را نشان می دهد.

باوجوداینکه این برداشت غلط عمومی وجود دارد که نوجوانان گروه سنی هستند که بیشترین علاقه را به لبیاپلاستی دارند، زنانی که زیر این عمل جراحی می روند ۲۵ تا ۳۴ سال سن دارند.

چرا زنان به «جراحی باربی» روی می آورند؟

هرچند دلایل جسمانی یا کارکردی برای انجام لبیاپلاستی وجود دارد (احساس ناراحتی در ورزش هایی مانند دوچرخه سواری یا در طی مقاربت جنسی)، بیشترین تعداد زنان آن را به خاطر ناراحتی از ظاهر اندام تناسلی شان انجام می دهند.

زنان در آرزوی داشتن اندام تناسلی با سطح صاف هستند، بطوریکه لب های کوچک (لب های داخلی) برآمده تر از لب های بزرگ (لب های بیرونی) نباشد. در نتیجه، این جراحی را گاهی «جراحی باربی» می نامند، چون این عروسک ها اندام جنسی آشکاری ندارند.

گونه ای که اندام های جنسی زنان در رسانه ها(غربی) نمایش داده می شود، احتمالا این وضعیت «ایده آل» را تبلیغ می کند. در نتیجه شمار زیادی از زنان (غربی) نگران می شوند که مبادا اندام تناسلی شان ظاهری خوب نداشته باشد و نیاز باشد با جراحی تغییر شکل داده شود.

اما چه اتفاقی برای زنان پس از رفتن زیر عمل لبیاپلاستی می افتد – آیا آنها واقعاً آنچه را که امید داشتند بدست می آورند؟

لابیاپلاستی زندگی جنسی را بهبود نمی بخشد

در تاره ترین تحقیق ما که در مجله جراحی ترمیمی و پلاستیک منتشر شد، یک طرح مطالعه آینده نگرانه را برای بررسی پیامدهای روان شناختی لبیاپلاستی به کار گرفتیم. دریافتیم که زنان بهبودهای معنی داری را در زمینه ی رضایت از ظاهر اندام تناسلی شان نسبت به پیش از جراحی تجربه کردند. اما بهبودهای معنی داری را در هیچ یک از حوزه های روان شناختی، مانند عزت نفس و اعتماد به نفس جنسی نیافتیم.

لبیاپلاستی اغلب به صورت برخط به عنوان راهی برای زنان آگهی می شود که اعتماد به نفس و عزت نفس شان را بازیابند و روابط جنسی شان را بهبود بخشند: نتایج ما نشان می دهد که این قضیه ضرورتا درست نیست. درعوض، به نظر می رسد هرچند لبیاپلاستی امکان می دهد زنان از نگرانی در مورد ظاهر اندام تناسلی شان دست بردارند، این امر به طور اساسی نحوه نگرش آنها را به خود و روابط صمیمی شان تغییر نمی دهد.

تحقیق ما اولین موردی بود که ویژگی های پیش از عمل زنانی را بررسی کرد که احتمال می رفت از نتایج جراحی شان راضی نباشند. دریافتیم زنانی که از نظر روانی ناراحت تر بودند – بویژه نشانه های افسردگی و اضطراب را نشان می دادند – یا اینکه در حال حاضر درگیر رابطه ی صمیمی بودند، این احتمال در آنها بیشتر بود که پس از لبیاپلاستی ناراضی باشند.

گرچه تحقیق بیشتری نیاز است، استدلال ما این بود که این زنان احتمالا انتظارات غیرواقع گرایانه ای از این موضوع داشته اند که لبیاپلاستی چطور ممکن است تندرستی روانی یا رابطه با شریک شان را بهبود بخشد و وقتی این امر اتفاق نیفتاد، این افراد ناراضی شدند.

نکته مهم این است که پزشکان باید بتوانند این زنان را قبل از مبادرت به انجام لبیاپلاستی شناسایی کنند، تا آنها را بتوان به نوع دیگری از درمان که ممکن است برای آنها سودمندتر باشد، مثلا درمان روانی، سوق داد.

اجتناب از ناامیدی پس از جراحی

به نظر می رسد که بیشترین تعداد زنان چیزی را که از لبیاپلاستی می خواهند، از نظر راحت تر بودن در رابطه با ظاهر اندام تناسلی شان، به دست می آوردند.

اما زمانیکه زنان انتظارات غیرواقع گرایانه ای برای ایجاد بهبود در قسمت های دیگر زندگی شان، مانند عزت نفس و روابط جنسی شان، دارند، احتمال اینکه ناامید شوند بیشتر است. به این دلیل، به پزشکان توصیه می کنیم تا به طور کامل انگیزه ها و انتظارات بیماران شان برای انجام لبیاپلاستی را مورد کاوش قرار دهند تا زنان درمانی را دریافت کنند که به بهترین نحو نگرانی ها در مورد ظاهر اندام تناسلی شان را برطرف کند.

اکنون شناسایی برخی از مسائل مرتبط با نارضایتی زنان از لبیاپلاستی را شروع کرده ایم؛ امیدواریم یافته های ما به پزشکان هنگام فکر کردن در مورد مناسب بودن بیمار برای جراحی زیبایی اندام تناسلی کمک کند.


نویسندگان: گما شارپ (Gemma Sharp)، داوطلب دوره دکترا، دانشگاه فایندرز (Finders) و جولی ماتیسک (Julie Mattiske)، مدرس ارشد دانشگاه فایندرز

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: theconversation؛ ۵ دسامبر ۲۰۱۶

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید