راز طول عمر ژاپنی‌ها چیست؟
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

فراشفا: این سؤالی دیرینه است و سؤالی است که باعث پیدایش صنعت ضد پیری شده است که تخمین می‌زنند تا ۲۰۱۲ تا ۲۱۶٫۵۲ میلیون دلار رشد کند: چگونه می‌توانیم ما، موجوداتی فانی، طولانی‌تر زندگی کنیم؟

طبق مطالعات اخیر، پاسخ را می‌توان در ژاپن یافت: ژاپنی‌ها درزمینهٔ امید به زندگی در صدر جدول قرار دارند: ژاپنی‌ها می‌توانند انتظار داشته باشند به‌طور متوسط ۸۳٫۷ سال عمر کنند (بریتانیا،‌با ۸۱٫۲ سال در رده بیستم قرار دارد).

پس ژاپنی‌ها چه چیزی داخل آب شان می‌ریزند؟ آیا آن‌ها منبع اصلی چشمه جوانی را پیداکرده‌اند؟

به‌صورت واقع بینانه تر، به نظر می‌رسد که آن‌ها درزمینهٔ سبک زندگی، انگشتشان همیشه روی نبض شان است. برنامه غذایی آن‌ها کم‌چربی و متعادل شامل عمدتاً ماهی، غذاهای دریایی،‌غلات کامل، سبزی‌ها و توفو است. غذاهای فرآوری شده غربی که اکنون علم آن‌ها را به مجموعه‌ای از مشکلات سلامتی ربط می‌دهد تا حد زیادی در بشقاب‌های ژاپنی‌ها وجود ندارد.

این رویکرد سالم نسبت به غذا در نرخ چاقی این کشور نمایان می‌شود که به‌طور چشمگیری به میزان اندک تنها ۳٫۵ درصد جمعیت است (وقتی این نرخ با ۲۴٫۹ درصد بریتانیا مقایسه می‌شود، حتی بهتر هم به نظر می‌رسد.) اصلاً نیازی نیست گفته شود که در حال حاضر چاقی یک قاتل است، بطوریکه آن را به همه‌چیز از بیماری قلبی کرونری گرفته تا دیابت و سرطان ربط می‌دهند.

و مهم‌تر اینکه، ژاپنی‌ها از کوچکی شروع می‌کنند. مدارس در این کشور از دستورالعمل‌های غذایی تبعیت می‌کنند که در برنامه‌های غذایی آن قند تصفیه‌شده بسیار اندکی یافت می‌شود. نائومی موریاما، نویسنده اسرار سالم‌ترین کودکان جهان – و چگونه بچه‌های شما هم می‌توانند گفت: «به این شیوه، باور کنید، کودکان یاد می‌گیرند که انتخاب‌های خوشمزه و سالمی را که جلوی‌شان گذاشته می‌شود دوست بدارند.»

به‌هرحال، موضوع فقط برنامه غذایی نیست. نظام مراقبت بهداشتی ژاپن را یکی از بهترین نظام‌های دنیا می‌دانند که در آن دانش پزشکی پیشرفته و تجهیزات با مدل ترکیبی عمومی/خصوصی درهم‌آمیخته می‌شود که در آن پرداختی دولت حداقل ۷۰ درصد پروسه است (در صورت کم‌درآمد بودن فرد بیشتر می‌شود). برای کشوری توسعه‌یافته، این تمهید ارزان چشمگیری است: نظام مراقبت بهداشتی ژاپن، باوجود داشتن جمعیتی پیر، حدود ۹٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی (مقایسه کنید با ۱۶٫۴ درصد آمریکا) را در اختیار می‌گیرد.

در ضمن دولت اقدامات پیشگیرانه‌ای را هم برای مراقبت از شهروندانش اتخاذ کرده است. تمرکز اخیر بر پیشگیری از خودکشی نتایج چشمگیری داشته است: در سال ۲۰۱۲ گزارش شد که تعداد خودکشی‌ها در ژاپن برای اولین بار از سال ۱۹۹۸ به زیر ۳۰۰۰۰ کاهش یافت. دکتر تاداشی تاکه شیما، مدیر مرکز پیشگیری از خودکشی ژاپن در مرکز ملی سلامت روانی به WHO گفت:‌«در ابتدا، فکر می‌کردیم این کاهش موقتی است؛ اما در سال ۲۰۱۳ کاهش بیشتری را در این اعداد شاهد بودیم.»

دسترسی به مراقبت بهداشتی خوب و گرایش به مصرف ماهی مطمئناً به زندگی طولانی‌تر ژاپنی‌ها کمک می‌کند – اما مطالعاتی هست که نشان می‌دهد که ممکن است علت طول عمرشان صرفاً مربوط به داشتن ژن‌های خوب باشد. درواقع، دو ژن بسیار ویژه.

ژن اول، DNA 5178 است که به افراد کمک می‌کند در برابر بیماری‌های شروع شونده در بزرگ‌سالی، مانند سکته قلبی، بیماری‌های عروق مغزی، دیابت نوع ۲ مقاومت کنند. دومی، ژنوتیپ ND2-237Met، می‌تواند مقاومت در برابر بیماری‌های قلبی عروقی و cerebrovascular atherogenic را ایجاد کند. احتمال اینکه ژاپنی‌ها این ژن‌ها را داشته باشند بسیار زیاد است، هرچند، در رابطه با ژن‌ها، در مورد هر فرد چیزی مثل قمار است. برخی بیشتر از دیگران از این ژن‌های «طولانی کننده عمر» برخوردار می‌شوند.

باوجوداین، منصفانه است که بگوییم فرد ژاپنی احتمالاً در محیطی سازگار با عمر طولانی بزرگ‌شده است. برای مثال، در سال ۲۰۱۲ گزارش شد که ۹۸ درصد کودکان ژاپنی پیاده یا با دوچرخه به مدرسه می‌رفتند.نویسنده: جسیکا کارپانی

مترجم:‌فریدون شیرمحمدلی

منبع:‌ telegraph؛ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات