تفکر عمیق می تواند زندگی شما را تغییر دهد
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

تفکر: صحبت روح با خود است.   افلاطون

فراشفا: همه ما فکر می کنیم، اما همه ما عمیق فکر نمی کنیم، یعنی تفکری فراتر از آن چیزی که ذهن به طور پیش فرض برای آن تنظیم شده است. این یک مشکل است. می توانید علتش را حدس بزنید؟

تفکر عمیق یعنی اینکه چگونه تعداد افکار ارزشمند و مفیدمان را افزایش دهیم. کمیت افکار ارزشمند اثری مستقیم بر کمیت اعمال ارزشمند دارد و زندگی های بزرگ با انجام اعمال ارزشمند ساخته می شود.

اما دلیل اصلی سخت فکر نکردن آدم ها، سخت بودن این نوع تفکر است.

تفکر عمیق، کار است

دلیل این گفته تنها این نیست که تعداد نامحدود افکار و ایده های احتمالی ممکن است بار سنگینی بر پردازشگرتان (مغزتان) تحمیل کند. شنیده ام که می گویند انسان عادی هر ۱۰ ثانیه تمرکزش را از دست می دهد. اگر قصد دارید در باره موضوعی منفرد فکر کنید، برای انجام موفق آن نیاز خواهید داشت به طور دائم مجددا تمرکز کنید.

این همان چیزی است که فکر کردن را مشکل می کند – شما در هر فاصله ۱۰ ثانیه ای باید آگاهانه در مورد ادامه دادن یا ادامه ندادن تفکر در مورد موضوعی تصمیم بگیرید. اگر تصمیمی نگیرید، تصمیم پیش فرض، از دست دادن تمرکز تان است. بله، من جدا همین الان مجبور شدم دوباره تمرکز کنم. اگر هشیار نباشید، فکرتان به چیزی دیگر خواهد رفت.

یک تمرین تفکر عالی: مکانی آرام پیدا کنید که مزاحمتی در آنجا نباشد و موضوع مهمی را که دوست دارید در مورد آن فکر کنید انتخاب کنید. در باره آن موضوع ۱۰ دقیقه به طور مستمر فکر کنید.

موفقیت در این کار بستگی به هر فرد خواهد داشت، چون زمان های توجه بسیار متفاوت است. پس با ۱۰ دقیقه شروع کنید و ببینید آیا می توانید آن را انجام دهید و آن را نقطه آغاز قرار دهید. اگر در داخل آمار میانگین از دست دادن تمرکز در هر ۱۰ ثانیه قرار گرفتید به طور موفقیت آمیزی ۶۰ بار تمرکز مجدد انجام داده اید!

احتمالا در مورد افکاری که به ذهن تان می آید متعجب خواهید شد و اینکه تمرکز مستمر چقدر سخت است.

شیوه جدیدی از زندگی

چه می شد اگر در این مورد فکر می کردیم که چه کسی می خواهیم باشیم و چگونه به آن دست یابیم؟ چه می شد اگر در مورد احتمالات فکر می کردیم قبل از اینکه با پیامدها مواجه شویم؟ چه می شد اگر نتایج شیوه های زندگی مختلف را بررسی می کردیم و آنها را با نتایج دلخواه مان مقایسه می کردیم؟ چه می شد اگر همه اینها را با سرسختی تمام انجام می دادیم؟

این به عنوان فلسفه زندگی، آن قدرها هم دشوار نیست … تنها به تفکر متمرکز و منظم نیاز دارد و در مورد تمام ابعاد زندگی صدق می کند: روابط، رویاها، ارزش ها، حرفه ها، سلامت و تصمیمات مهم.

اغلب اوقات به سوی قالبی از پیش تعیین شده که جامعه برای ما مهیا کرده است حرکت می کنیم. جامعه می گوید اگر در  این وضعیت هستید، این کار را انجام دهید. تفکر عمیق این امکان انتخاب را می دهد که در وهله اول در چه وضعیتی قرار بگیریم و بعد به ما کمک می کند تصمیم بگیریم چه چیزی حقیقتا بهترین چیز برای ما در آن وضعیت است.

در بچگی در نظام آموزشی درس خواندم که به من یاد نداد چطور آزادانه و عمیق فکر کنم، بلکه از من خواست که این تاریخ ها را حفظ کنم و این گام ها را دنبال کنم. قابلیت ما خیلی بیشتر از اینهاست!

من طرفدار برنامه ای مفصل برای تمام عمر نیستم، چون این برنامه ها در طول زندگی از هم خواهد پاشید. ارزش های کلی، مسیر، اهداف ویژه، شیوه های زندگی و برنامه های غذایی خوب و دیگر موارد مهم  چیزهایی اند که در باره شان صحبت می کنم. هر چه بیشتر در مورد زندگی تان فکر کنید، اتفاقات غیرمنتظره کمتری را شاهد خواهید بود.

فکر عمیق ما را مجبور می کند به ارزش های مان پاسخگو باشیم (با ریشه کن کردن گسیختگی ها) و ما را به طرف رویاهای مان می راند. چیزی را انجام دهید که تفکر، برنامه ریزی، تحقیق و قضاوت خودتان به شما می گوید انجام دهید. برای مدتی کوتاه از چیزهای پرت کننده حواس دوری کنید و در مورد تفکر (عمیق) فکر کنید تا ببینید آیا ارزش دارد روی آن وقت تان را صرف کنید.

همین الان هم می دانید چه فکر می کنم.

نویسنده: استفن گایز

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: stephenguise

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید