بحث در مورد مقایسه دویدن با پیاده روی
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

فراشفا: نظریه های مختلف زیادی در مورد دویدن در مقایسه با پیاده روی جهت سلامت و کاهش وزن وجود دارد. برای یافتن جواب با دو کارشناس صحبت کردیم.

بحث قدیمی در زمینه اینکه پیاده روی فایده بیشتری دارد یا دویدن هنوز هم بحثی داغ در میان طرفداران تناسب اندام است.

در همان حال که برخی ادعا می کنند تنها راه دستیابی به بیشترین فواید سلامتی، دویدن و عرق ریختن است، برخی دیگر نظر متفاوتی دارند و می گویند که پیاده روی تند یا آرام می تواند به همان اندازه دویدن سریع مفید باشد.

هدف تان را تعیین کنید

حبیب نوربهایی، کارشناس تناسب اندام و بیوکینتیک می گوید که هم دویدن و هم پیاده روی دارای فواید بدنی و روحی است، اما هر یک نسبت به دیگری ممکن است برای اهداف یک فرد سازگاری بهتری داشته باشد. او توضیح می دهد که برای مثال پیاده روی سریع ممکن است برای فرد دچار بیماری قلبی یا آسم فواید سلامتی بیشتری داشته باشد، در حالیکه دویدن ممکن است برای کسی که می خواهد وزن کم کند بهترین انتخاب باشد.

در کاهش وزن سوزاندن انرژی مهم است

دیوید – جان هیوم در اتفاق نظر با حرف های نوربهایی می گوید که «دویدن برای آنهایی که می خواهند که کنترل وزن را در اولویت قرار دهند باید در صدر انتخاب های شان باشد.»

او بر یافته های مطالعه سال ۲۰۱۳ تاکید می کند که در آن کنترل وزن ۱۵۲۳۷ پیاده روی کننده و ۳۲۲۱۵ دونده بررسی شد.

«این مطالعه نشان داد که دونده ها درابتدای این طرح در مقایسه با پیاده روی کننده ها نه تنها دارای چربی کمتری بودند، بلکه در حفظ توده بدنی و اندازه دور کمرشان در طول ۶٫۲ سال پیگیری توانستند بهتر عمل کنند.» (۱)

هیوم توضیح می دهد که علت این موضوع می تواند این واقعیت باشد که دویدن تنظیم کننده بهتر پاسخ مغز به اشتهاست، یعنی احتمال اینکه پس از دویدن کوتاه در مقایسه با پس از پیاده روی طولانی، در خوردن انضباط داشته باشید بیشتر است. (۲)

نوربهایی با این گفته هم عقیده است و می گوید که «دویدن نسبت به پیاده روی معمولا انرژی بیشتری را می سوزاند و در نتیجه شکل مناسب ورزش برای افراد خواهان کاهش وزن است.»

در انجام آن زیاده روی نکنید

نوربهایی خاطر نشان می کند که، به هرحال، این بدین معنا نیست که هر کسی که می خواهد وزن کم کند باید مثل باد بدود، چون در برخی موارد دویدن سریع ممکن است بر خلاف هدف تعیین شده باشد و ضرر آن بیشتر از فایده آن باشد.

«اگر با سرعت زیاد بدوید، ممکن است خیلی چربی نسوزانید چون ممکن است حفظ این سرعت برای زمانی طولانی جهت چربی سوزی کافی نباشد. دویدن سریع همچنین ممکن است در برخی موارد به استخوان ها و مفاصل آسیب بزند.»

به گفته هیوم، «پیاده روی فعالیت با تاثیر کمتر نسبت به دویدن است و در نتیجه میزان ضربه به مفاصل در آن کمتر است( به ویژه در افراد با شاخص توده بدنی بالاتر که وزن بیشتری بر کمر، مفاصل ران و زانو تحمیل می شود).» (۳)

او به مطالعه سال  2015 هم استناد می کند که نشان داد دویدن برای کنترل وزن و برای سلامت به معنی محدود کردن دویدن تان به ۴۰ دقیقه یا کمتر در روز است، چون مدت های طولانی تر از آن فایده سلامتی بیشتری ندارد، و در برخی موارد، حتی ممکن است با مسمومیت قلبی و عمر کوتاه تر هم مرتبط باشد. (۴)

پیاده روی هم دارای فواید زیادی است

هیوم می گوید که داده های بدست آمده از مطالعه ملی سلامت دوندگان و پیاده روی کنندگان نشان می دهد که دوندگان و پیاده روی کنندگانی که میزان انرژی یکسانی را می سوزانند فواید سلامتی تقریبا برابری بهره مند می شوند، از جمله کاهش ریسک ابتلا به پرفشاری خون، کاهش کلسترول بالا و دیابت و رویدادهای قلبی عروقی.» (۵)

او می گوید که ما باید «برای کنترل وزن بدویم، برای سلامت مفاصل پیاده روی کنیم و برای سلامت کلی بدویم یا پیاده روی کنیم و یا از این هم بهتر، این دو را با هم ترکیب کنیم!»


منابع:

(Habib Noorbhai (MPhil); David-John Hume (PhD

References:

[۱] P. T. Williams, “Greater weight loss from running than walking during 6.2-yr prospective follow-up,” Med. Sci. Sports Exerc., vol. 45, no. 4, p. 706, 2013.

[۲] D. E. Larson-Meyer, S. Palm, A. Bansal, K. J. Austin, A. M. Hart, and B. M. Alexander, “Influence of running and walking on hormonal regulators of appetite in women,” J. Obes., vol. 2012, 2012.

[۵] M. Wulf, S. C. Wearing, S. L. Hooper, J. E. Smeathers, T. Horstmann, and T. Brauner, “Achilles tendon loading patterns during barefoot walking and slow running on a treadmill: An ultrasonic propagation study,” Scand. J. Med. Sci. Sports, 2015.

[۴] C. J. Lavie, D. Lee, X. Sui, R. Arena, J. H. O’Keefe, T. S. Church, R. V Milani, and S. N. Blair, “Effects of running on chronic diseases and cardiovascular and all-cause mortality,” in Mayo Clinic Proceedings, 2015, vol. 90, no. 11, pp. 1541–۱۵۵۲٫

[۵] P. T. Williams and P. D. Thompson, “Walking versus running for hypertension, cholesterol, and diabetes mellitus risk reduction,” Arterioscler. Thromb. Vasc. Biol., vol. 33, no. 5, pp. 1085–۱۰۹۱, ۲۰۱۳٫

نویسنده: ینتل باروس

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: health24؛ ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید