با یک لیوان شیر ویتامین روزانه بدن تان را دریافت کنید
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

فرآورده های شیری برای هر برنامه غذایی موادی پر اهمیت هستند و شیر پرمصرف ترین آن است اما مهم است که بدانیم چه نوع شیری بخوریم و چه میزان آن زیادی است

فراشفا: چربی های سالم موجود در روغن زیتون، آجیل های خشک شده و آواکادو می تواند در جذب مواد مغذی اساسی به بدن کمک کند و برای سلامت عمومی بدن موثر باشد. اما‌ آیا این موضوع در مورد فرآورده های شیری صدق می کند؟ با اینکه شیر و دیگر فرآورده های شیری کاملا از نظر چربی غنی هستند اما حاوی چربی های اشباع شده هستند. برخلاف چربی تک و چند غیراشباعی موجود در روغن زیتون،‌ماهی و فندق،‌فرآورده های با چربی کامل خیلی توصیه نمی شوند چون حاوی چربی اشباع شده هستند که ریسک ابتلا به بیماری قلبی را بالا می برند.

چربی اشباع شده سطح کلسترول را بالا می برد

در یک برنامه غذایی سالم، حدود ۲۰ – ۳۵ درصد جذب کالری روزانه تان می تواند از چربی تامین شود اما چربی اشباع شده باید کمتر از ۱۰ درصد این میزان را شامل شود. درضمن، مصرف فرآورده های شیری با برچسب “بدون چربی” فکر خوبی نیست، چون ممکن است برای جایگزینی چربی به این محصول قندهای فرآوری شده اضافه شود. پس معقول ترین راه یافتن تعادل, ایجاد ترکیبی از گزینه های کم چرب و پر چرب است.

چقدر شیر در روز باید مصرف کنیم؟

میزانی شیری که بدن نیاز دارد بسته به مرحله رشد، سن و جنسیت فرق می کند. شیر غذایی بسیار مفید و سرشار از چربی و پروتئین است و از نظر حفظ یک برنامه غذایی متعادل بسیار سودمند است. یک لیوان شیر حاوی حدود ۲۸۵ میلیگرم کلسیم است که برابر با ۳۰ درصد نیاز روزانه تان به شیر است. اما باید متذکر شد که کلسیم موجود در شیر نسبت به کلسیم موجود در سبزی ها و دیگر مواد غذایی دسترس پذیری زیستی بهتری از نظر کلسیم دارند. دیگر مواد مغذی موجود در شیر عبارتند از بیوتین، ید، منیزیم، پتاسیم،‌ویتامین های آ، ب ۲، ب ۵،‌ ب ۱۲، د، کا، سلنیم و تیامین.

به هرجال، کارشناسان به جای شیر مصرف فرآورده های شیری را توصیه می کنند، چون این فرآورده ها منبع خوب کلسیم هستند. به ویژه در زنان بزرگسال، برای کمک به محافظت از ساختار استخوان و عضله مقادیر کافی پروتئین باید مصرف شود. پروتئین های سالم را می توان در مرغ، ماهی،‌حبوبات و برخی غلات یافت.

مطالعات در مورد شیر چه می گویند؟

خوردن شیر با چربی کامل برای زنانی که سعی دارند باردار شوند توصیه می شود.

اسید لینولئیک مزدوج موجود در شیر بدن را در برابر ابتلا به تصلب شرایین و سرطان های مختلف محافظت می کند و در عین حال به تقویت دستگاه ایمنی کمک می کند.

خوردن شیر ساخت عضله و ترمیم (ریکاوری) عضلات پس از تمرین را افزایش می دهد.

اسید ترانس پالمیتولئیک موجود در شیر بدن را در برابر دیابت نوع-۲ محافظت می کند.

واکنش هایی که در افراد حساس به شیر گاو دیده می شود می تواند حتی منجر به مرگ شود.

کازومورفین (Casomorphin)، یکی از اجزای کازئین موجود در شیر دارای ویژگی ضدعفونی کنندگی است اما در کودکان دچار اوتیسم می تواند نشانه های اوتیسم را تشدید کند.

مصرف بیش از اندازه عادی شیر ممکن است موجب سرطان پروستات در مردان و بیماری کرون به طور کلی شود. اثرات منفی بیان شده در سه مقاله آخر این فهرست نتایج مطالعاتی را نشان می دهد که با مصرف بیش از اندازه شیر انجام شده است.

نویسنده: دکتر حالت یره باکان

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: سایت دیلی صباح ترکیه؛ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۸

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید