اثرات میل جنسی پایین‌ بر مردان و روابطشان
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید
میل جنسی

فراشفا: رابطه جنسی برای بسیاری موضوعی دشوار برای صحبت کردن است. ممکن است احساس شرم ایجاد کند – به‌ویژه اگر مشکلاتی هم در بین باشد. متأسفانه، معنی این حرف این است که افراد و زوج‌های زیادی سال‌ها بدون دریافت کمک رنج می‌برند و این امر می‌تواند به‌شدت بر روابط تأثیر بگذارد.

برای مردان ممکن است سخت باشد که درباره مشکلات جنسی‌شان صحبت کنند. عواقب این مشکلات و بی‌میلی مردان برای صحبت در مورد آن‌ها می‌تواند نه‌تنها برای خودشان بلکه برای شریکشان هم آسیب‌زا باشد. یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین مشکلات برای یک مرد و شریکش مواجه‌شدن با میل جنسی پایین است.

مردان و میل جنسی پایین

میل جنسی پایین (Low libido) یعنی نداشتن علاقه و میل جنسی. این مشکل نه ناتوانی در برقراری رابطه جنسی است و نه چیزی مثل اختلال عملکرد نعوظ (ED). مردان دچار میل جنسی پایین می‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند – اما نمی‌خواهند رابطه جنسی برقرار کنند. برای مران (یا زنان) تجربه میل جنسی بی‌ثبات در طول زندگی‌شان امری غیرعادی نیست. معمولاً این بی‌میلی کوتاه‌مدت است و با موردتوجه قرار دادن یا از بین رفتن علل اساسی به حالت اول باز خواهد گشت. باوجوداین، در برخی موارد ممکن است برای مدت طولانی ادامه پیدا کند و بر کیفیت زندگی و روابط یک مرد تأثیر بگذارد.

میل جنسی پایین ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. علت آن می‌تواند داروها، استرس، سن یا مسائل سلامتی اساسی باشد. همچنین می‌تواند نشانه افسردگی یا دیگر مشکلات روحی باشد. علت هر چه که باشد، یکی از بزرگ‌ترین اثرات میل جنسی پایین طولانی‌مدت این است که می‌تواند دیگر مشکلات موجود در زندگی یک مرد را بدتر کند.

رابطه جنسی برای بسیاری از مردان بخش بزرگی از این موضوع است که چگونه خودشان را تعریف می‌کنند و در جامعه، بخواهیم یا نخواهیم، توانایی جنسی را بخشی از مرد بودن می‌دانند. به‌این‌ترتیب وقتی مردی دیگر تمایلی به رابطه جنسی ندارد می‌تواند نتایج منفی بر عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفسش داشته باشد. بخش زیادی از خویشتن مرد در توانایی انجام امور جنسی و ارضای شریکش قرار دارد. هرگونه ناتوانی در انجام آن، جسمانی یا به شکلی دیگر، می‌تواند خانمان‌سوز باشد. او ممکن است کم‌کم احساس بی امنیتی و بی‌لیاقتی کند. برای مردی که از قبل دچار افسردگی یا مسائلی مرتبط با درک از خود است این امر می‌تواند به‌مانند شکستی دیگر تصور شود.

تأثیر بر رابطه

مشکلات جنسی یک شریک حقیقتاً مشکلی برای هر دو طرف است؛ و زمانی که یک مرد دچار احساسات ناتوانی است، شریکش هم دچار همان احساسات خواهد شد.

میل جنسی پایین در یک شریک ممکن است موجب شود که دیگری فکر کند مشکل، اوست. آیا به‌اندازه کافی جذاب نیستم؟ آیا دیگر عاشقش نیست و علاقه‌اش را به او از دست داده است؟ این‌ها سوا لاتی است که زمانی که شریکی علاقه‌مند نیست پرسیده می‌شود. باوجوداین، برای آن دسته از مردانی که دچار میل جنسی پایین هستند این مشکلی نیست که علت آن یک فرد یا دیگری باشد بلکه جدی‌تر از آن است. متأسفانه، درک این موضوع دشوار است و درنتیجه تا حد زیادی یک رابطه شاد را مختل می‌کند.

افزایش میل جنسی مردان با انجام تنها یک بار تمرین در هفته

این موضوع به‌ویژه زمانی درست است که شریک دچار میل جنسی پایین، مرد است. معمولاً وقتی موضوع میل جنسی پایین پیش می‌آید این زنان هستند که در مورد آنان صحبت می‌شود و اولین دلایلی که موردتوجه قرار می‌دهند بیولوژیکی است. وقتی مردی علاقه‌اش را به رابطه جنسی از دست می‌دهد، افراد به دلایل دیگر، عمدتاً مشکلات مرتبط با شریکشان نگاه می‌کنند. ممکن است زمان،‌تلاش و اعتماد زیادی لازم باشد که مشخص شود مشکل موجود این نیست که یک شریک باعث از دست دادن علاقه می‌شود بلکه چیزی بسیار جدی‌تر است. در ضمن ممکن است به رابطه آسیب وارد شود که ترمیم آن می‌تواند دشوار باشد.

چگونه به او کمک کنیم

زمانی که مشخص شد مشکل از رابطه نیست بلکه میل جنسی تأخیری است، لازم است برای مشخص کردن علت ایجادکننده آن با او کار کنید. امید که حل آن آسان باشد اما اگر این‌گونه نباشد لازم است طرحی را برای پرداختن به این مسئله ترسیم کنید. این کار می‌تواند صحبت کردن او با پزشک خود یا متخصص سلامت روانی باشد.

این نباید به این معنا باشد که زندگی جنسی‌تان را متوقف کنید. می‌تواند خیلی ساده به این معنا باشد که مدتی دست نگاه دارید و خلاقیت بیشتری به خرج دهید. تفاهم و عشق کمک زیادی می‌تواند بکند.

به یاد داشته باشید که صحبت کردن درباره این موضوع برای بسیار افراد بسیار دشوار است. درک علت ریشه‌ای امور نیازمند صبر و تفاهم است. روابط طولانی‌مدت فراز و نشیب‌های زیادی دارد و دوره‌های بدون رابطه جنسی به دلایل مختلفی روی می‌دهد. کار کردن با همدیگر کلید زندگی جنسی فعال‌تر و راضی‌کننده‌تر خواهد بود.

نویسنده: دکتر کورت اسمیت (Dr. Kurt Smith)

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: goodmenproject؛ ۷ نوامبر ۲۰۱۹

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید