اثرات جانبی یائسگی: میل جنسی پایین در زنان قبل از آخرین قاعدگی به نژاد و قومیت بستگی دارد
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

فراشفا: بسیاری از زنان به دو دلیل انتظار فرارسیدن یائسگی را می کشند: نداشتن نگرانی در مورد حاملگی یا عادات ماهیانه. باوجوداین، اثرات جانبی یائسگی، از تعریق های شبانه گرفته تا میل جنسی پایین، می تواند ترسناک باشد. محققان در مرکز پزشکی وِیک فارِست باپتیست در وینستون – سالمِ کارولینای شمالی دریافتند که شروع تجربه ی کاهش میل جنسی زنان ۲۰ ماه قبل از آخرین قاعدگی شان است.

نانسی آویس، نویسنده اصلی مطالعه و استاد علوم سلامت عمومی در مدرسه پزشکی وِیک فارِست، بخشی از وِیک فارِست باپتیست، در بیانیه ای گفت: «کارکرد جنسی در زنان با بالا رفتن سن کاهش می یابد و در مورد اینکه چه میزان از آن مربوط به یائسگی، پیری یا دیگر عوامل جسمانی، روانی یا اجتماعی است بحث های زیادی انجام شده است.

کاهش تدریجی در میل جنسی در طی یائسگی و سال های منتهی به یائسگی (نزدیک به یائسگی)، به علت کاهش سطوح استروژن اتفاق می افتد. به طور مستقیم، این امر می تواند موجب خشکی واژن شود، در حالیکه به طور غیرمستقیم، می تواند به صورت احساس گرگرفتگی و تعریق های شبانه بروز کند که می تواند انرژی را تخلیه و میل جنسی را کاهش دهد. محققان روشن ساختند که نژاد و قومیت هم می تواند بر میزان کاهش میل جنسی در طول زمان تاثیر بگذارد.

در مطالعه ای که در مجله یائسگی منتشر شد، داده های تقریبا ۱۴۰۰ زن میان سال که یا یائسگی طبیعی یا عمل جراحی برداشتن رحم داشتند، نشان داد که این زنان افت در میل جنسی را ۲۰ ماه قبل از آخرین دوره قاعدگی شان تجربه کردند. از ۲۰ ماه تا یک سال بعد از آخرین قاعدگی شان، کارکرد جنسی ۰٫۳۵ افت کرد. افت فعالیت جنسی به مدت بیش از یک سال پس از آن، اما با سرعت کُندتر ادامه یافت. درکل، این دوره ۵ ساله باعث افت سریع در کارکرد جنسی زنان می شود.

به طور جالب توجهی، در گروه با یائسگی طبیعی، محققان دریافتند که نژاد و قومیت نقش های تاثیرگذاری را در این امر دارد که افتی که زنان تجربه می کنند چقدر زیاد یا کم است. زنان آمریکایی آفریقایی تبار افت کمتری را در میل جنسی نسبت به زنان سفید پوست داشتند، در حالیکه زنان آمریکایی ژاپنی تبار افتی به نسبت دو برابر زنان سفید داشتند. این الگو بیش از این مورد کاوش قرار نگرفت.

در ضمن، زنانی که قبل از شروع یائسگی عمل برداشتن رحم را انجام دادند افت قابل مشاهده ای را در کارکرد جنسی در قبل از این عمل تجربه نکردند. اما، پس از آن، تا پنج سال افت داشتند.

محققان نتیجه گیری کردند که: «یافته های ما تایید می کند که یائسگی اثر منفی بر کارکرد جنسی در بسیاری از زنان دارد.»

ماه قبل، مطالعه ای دریافت که بااینکه برخی زنان و شریک شان میل جنسی پایین تری را با بالا رفتن سن گزارش می کنند، این افراد بهترین رابطه جنسی عمرشان را تجربه می کردند. مصاحبه هایی که با ۳۶ زن بین سنین ۴۵ تا ۶۰ سال انجام شد نشان داد که رضایت جنسی در میان سالی، حتی با وجود داشتن رابطه جنسی کمتر، بیشتر بود. این زنان آگاهی و درک بهتری از بدن شان و طرز کار آن هنگام رابطه جنسی داشتند. این امر موجب شد احساس اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خودشان داشته باشند.

خانم ها، یائسگی نباید نشانه پایان زندگی جنسی تان باشد؛ می تواند آغاز رابطه جنسی بهتر باشد.

Source: Avis NE, Colvin A, Karlamangla AS et al. Change in sexual functioning over the menopausal transition. Menopause. 2016.


نویسنده: لیزت بورلی

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: medicaldaily؛ ۴ نوامبر ۲۰۱۶

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید