آشنایی با برانگیختگی جنسی و ارگاسم در مردان و زنان
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید
برانگیختگی جنسی

فراشفا: وقتی‌که ازنظر جنسی برانگیخته می‌شویم چه اتفاقی برای بدنمان رخ می‌دهد؟ پاسخ به این سؤال به چند دلیل مهم است. اول اینکه، آگاهی از نحوه کارکرد بدن، ازجمله اعضای جنسی فکر خوبی است. به‌این‌ترتیب، وقتی بدنتان ازلحاظ جنسی برانگیخته می‌شود می‌توانید در مورد نحوه پاسخ بدنتان راحت باشید و اگر چیزی غیرعادی به نظر آمد که به خاطر آن باید به پزشک مراجعه کنید فکر خوبی در مورد آن خواهید داشت. دوم اینکه، هرچند هیچ دونفری ازنظر پاسخ جنسی دقیقاً یکسان نیستند، آگاهی از اینکه در زمان فرایند برانگیختگی جنسی و ارگاسم چه اتفاقی در بدن مرد و زن اتفاق می‌افتد، ایده‌هایی را در مورد پاسخ بدن شریک جنسی هنگام برانگیختگی جنسی به دست خواهد داد. داشتن درک اولیه از پاسخ جنسی بدن و پاسخ شریک جنسی می‌تواند عنصر اساسی مهم برای رابطه جنسی رضایت‌بخش دوطرفه باشد.

برانگیختگی جنسی معمولاً در مغز شروع می‌شود؛ یعنی، مغز با ارسال پیام‌هایی به دیگر قسمت‌های بدن، به‌ویژه ناحیه تناسلی به فکر یا تصویر جنسی، داشتن حس نزدیک بودن یا عاطفه نسبت به شریک، یا لمس کردن شریک پاسخ می‌دهد. هم در مردان و هم زنان، یکی از مؤلفه‌های اصلی برانگیختگی جنسی افزایش جریان خون به ناحیه تناسلی است که موجب می‌شود در زنان کلیتوریس متورم و سفت و در مردان آلت راست شود. همچنین، هم در مردان و هم در زنان، قلب تندتر می‌زند، فشارخون بالا می‌رود و تنفس سریع‌تر می‌شود. پس از برخی جنبه‌های پایه‌ای، فرایند پاسخ جنسی مرد و زن کاملاً شبیه هم است؛ اما چون مردان و زنان اعضای تناسلی متفاوتی دارند، لازم است به‌طور جداگانه بررسی کنیم که برانگیختگی جنسی چگونه بر ناحیه تناسلی اثر می‌گذارد.

آیا دوش واژن لازم است؟

زنان

در زنان، وقتی تحریک برانگیختگی جنسی، جریان خون را به ناحیه تناسلی افزایش می‌دهد، چند مورد اتفاق می‌افتد. واژن با مایعی که از دیواره‌هایش تراوش می‌کند، لغزنده می‌شود. به علت افزایش جریان خون، کلیتوریس اندکی متورم و سفت و قابل‌رؤیت‌تر و به لمس حساس می‌شود. با ادامه و افزایش برانگیختگی جنسی، یک‌سوم بیرونی واژن سفت می‌شود و سوراخ اندکی کوچک‌تر می‌شود. وقتی زن به ارگاسم نزدیک می‌شود، کلیتوریس داخل می‌رود و اندکی از رؤیت پذیری آن کم می‌شود.

در بیشتر زنان، رسیدن به ارگاسم نیازمند نوعی تحریک کلیتوریس یا ناحیه کلیتوریس است. ارگاسم شامل مجموعه‌ای از ۳ تا ۱۵ انقباض ماهیچه‌های اطراف واژن است. چند انقباض اول شدیدترین آن‌هاست که بافاصله یک‌ثانیه‌ای اتفاق می‌افتد و سپس ضعیف‌تر و فاصله آن‌ها از هم بیشتر می‌شود. در طی ارگاسم، رحم و مقعد زن هم ممکن است به‌صورت ریتمیک منقبض شود.

مردان

آشکارترین نشانه فیزیکی برانگیختگی جنسی در مردان نعوظ آلت است. افزایش جریان خون به داخل آلت باعث سفت شدن آن می‌شود. وقتی بافت اسفنجی درون آلت با خون پر می‌شود، بر سیاهرگ‌های داخل آلت فشار وارد و مانع خروج خون می‌شود که این امر به سفت ماندن آلت کمک می‌کند. با ادامه فرایند برانگیختگی جنسی، آلت ممکن است بازهم سفت‌تر شود و سر آن کمی بزرگ‌تر شود. وقتی آلت راست می‌شود، چند قطره مایع شفاف غیر ادراری ممکن است از مجرای پیشاب که از آنجا ادرار بیرون می‌آید، خارج شود. بیضه‌ها هم به بدن نزدیک‌تر می‌شوند.

در مردان، ارگاسم در دو مرحله اساسی اتفاق می‌افتد. در اولین مرحله، مایع منی به ناحیه‌ای در نزدیکی پایه آلت موسوم به پیاز پیشاب‌راهی می‌ریزد. وقتی این امر اتفاق می‌افتد، مرد معمولاً حس می‌کند که در آستانه انزال است. این نقطه را معمولاً را «نقطه بدون بازگشت» می‌نامند چون وقتی منی به این ناحیه رسید، مرد دیگر قادر نیست مانع انزال شود. در مرحله دوم، پیاز پیشاب‌راهی و عضلات موجود در ناحیه لگنی دچار مجموعه‌ای از انقباضات می‌شوند (به‌طور متوسط ۵ تا ۸ بار) و باعث می‌شوند منی به خارج از آلت رانده شود. منی ممکن است به‌صورت فواره یا قطره‌قطره بیرون بریزد. چند انقباض اول قوی‌تر است و حدود یک ثانیه از هم فاصله دارد. در طی ارگاسم، بدن مرد ممکن است سفت شود یا ممکن است انقباضات خفیف عضلانی داشته باشد. با پایان انزال، بدن مرد آرام می‌شود و آلت به‌اندازه عادی برمی‌گردد.

تفاوت‌ها در سرعت پاسخ جنسی

از توضیحات ارائه‌شده درباره برانگیختگی و ارگاسم در بالا، می‌توانیم ببینیم که شباهت‌های عمده‌ای ازنظر راه‌هایی که مردان و زنان ازنظر جنسی برانگیخته و بعد ارگاسم می‌شوند وجود دارد. باوجوداین، باید در خاطر داشته باشیم که در پاسخ‌های جنسی مردان و زنان می‌تواند تفاوت‌هایی وجود داشته باشد.

به‌طور متوسط، زمانی که برانگیخته و ارگاسم شدن طول می‌کشد برای مردان در مقایسه با زنان کوتاه‌تر است. آگاهی از این موضوع مهم است چون معنی آن این است که در یک رابطه بین مرد و زن، مرد ممکن است لازم باشد آرام عمل کند و انتظار نداشته باشد که شریک زنش به همان سرعت خودش ازلحاظ جنسی برانگیخته شود.

اینکه با چه سرعتی برانگیخته و ارگاسم می‌شویم ممکن است از یک روزبه‌روز دیگر بسته به طیف گسترده‌ای از عوامل شامل اینکه چقدر در آرامش یا تحت استرس هستیم، آیا خسته هستیم یا احساس آسودگی کامل می‌کنیم، آیا الکل زیادی نوشیده‌ایم یا سیگار کشیده‌ایم و شاید مهم‌تر از همه، آیا احساس مثبت یا منفی نسبت به شریکمان داریم، متفاوت باشد.

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: sexualityandu

فریدون شیرمحمدلی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید